Cvičení pro lepší dýchání: Jak může fyzická aktivita zlepšit zdraví plic

  • dychani

Naše plíce hrají zásadní roli v celkovém zdraví našeho těla, protože jsou zodpovědné za zásobování buněk kyslíkem a odstraňování oxidu uhličitého. Ačkoli mnoho lidí může považovat své plíce za samozřejmost, je důležité si uvědomit, že jejich udržování v dobrém stavu je nezbytné pro udržení celkového zdraví. Pravidelné cvičení je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zlepšit zdraví plic a podpořit lepší dýchání.

Věda o dýchání

Než se ponoříme do toho, jak může cvičení zlepšit zdraví plic, je užitečné pochopit něco málo o tom, jak naše plíce fungují. Plíce jsou dvojice houbovitých orgánů umístěných v hrudníku a jsou zodpovědné za výměnu kyslíku a oxidu uhličitého během dýchání. Když se nadechneme, plíce se naplní vzduchem a kyslík se přenese do krevního oběhu, odkud je přenášen do buněk a podporuje buněčné dýchání. Při výdechu je z těla odváděn oxid uhličitý.

Naše plíce mají pozoruhodnou schopnost výměny kyslíku. Ve skutečnosti se průměrný člověk nadechne přibližně 12-20krát za minutu a na jeden nádech vdechne přibližně 500 mililitrů vzduchu. To znamená, že za jeden den naše plíce zpracují asi 10 000 litrů vzduchu – to svědčí o tom, jak důležitou roli hrají ve fungování našeho těla.

Přínos cvičení pro zdraví plic

Cvičení je prospěšné pro celkové zdraví a není překvapením, že podporuje také lepší dýchání a zdraví plic. Když cvičíme, zvyšuje se frekvence našeho dýchání, abychom uspokojili potřebu kyslíku v těle. Tato zvýšená potřeba kyslíku posiluje svaly, které podporují dýchání, včetně bránice a mezižeberních svalů. Když tyto svaly zesílí, jsou schopny lépe rozšiřovat plíce a zvyšovat jejich kapacitu.

Cvičení může také zlepšit funkci plic tím, že zvyšuje účinnost dýchacího systému. Fyzická aktivita totiž zvyšuje množství vzduchu, které se pohybuje do plic a z plic. Během cvičení naše tělo vyžaduje více kyslíku a produkuje více oxidu uhličitého. To způsobuje, že plíce pracují intenzivněji, aby udržely krok se zvýšenou potřebou kyslíku a odstraněním oxidu uhličitého. Postupem času to může vést ke zvýšení kapacity plic a schopnosti přijímat více kyslíku.

Čtěte také:  Cibule v punčoše a chleba v utěrce? Rady a tipy, jak správně skladovat potraviny - II.díl.

Kromě toho bylo prokázáno, že cvičení zlepšuje sílu dýchacích svalů u lidí s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), což je onemocnění, které může výrazně omezovat funkci plic. Studie prokázaly, že cvičební trénink může zlepšit funkci plic pacientů s CHOPN a také zvýšit jejich schopnost vykonávat činnosti každodenního života.

TIP: Jak vyčistit plíce

Nejlepší cvičení pro zlepšení zdraví plic

Ačkoli zdraví plic může prospět jakýkoli typ cvičení, některá cvičení jsou obzvláště účinná pro zlepšení dýchání a podporu funkce plic. Zde je několik příkladů:

  • Aerobní cvičení: Cvičení jako chůze, běh, jízda na kole a plavání mohou zlepšit zdraví plic tím, že zvyšují potřebu kyslíku a zlepšují účinnost dýchacího systému.
  • Odporový trénink: Cvičení zaměřená na horní část těla, jako jsou kliky a tlaky na hrudník, mohou posílit svaly, které se podílejí na dýchání.
  • Jóga a pilates: Tyto typy cvičení se zaměřují na dýchací techniky a mohou zlepšit kapacitu a účinnost plic.

Závěr

Naše plíce jsou důležitou součástí našeho celkového zdraví a cvičení je účinným způsobem, jak zlepšit funkci plic a podpořit lepší dýchání. Pravidelná fyzická aktivita může posílit svaly zapojené do dýchání, zvýšit kapacitu plic a zlepšit účinnost dýchání. Zařazením cviků zaměřených na dýchací systém do naší kondiční přípravy můžeme zlepšit zdraví našich plic a dosáhnout lepší celkové pohody.

Autor a zdroj: David Web, fitnes specialista, Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...