Jak dlouho by mělo trvat cvičení?

Snažíte se a tvrdě dřete na své postavě? Otázkou je, jak moc je třeba cvičit, aby byla efektivita co nejvyšší. Dodržujete tu správnou dobu cvičení?


Kolik času v posilovně už je příliš?

Pracujete tvrdě na odbourávání tuků, ale nejste si jisti,  jak tvrdě na tom máte pracovat? Bezhlavé střídání posilovacích strojů bez stanoveného vhodného plánu vás ve vašem snažení bohužel příliš daleko neposune. Je sice známo, že přibližně 80% vaší shozené váhy bude důsledkem správného stravování, k čemuž je třeba správný jídelníček, nicméně vám rozhodně velmi prospěje, když vyplníte těch zbylých 20% efektivním cvičením.


Ideální délka tréninku se liší podle toho, co je jeho účelem.

Redukční trénink: 50 až 60 minut

Objemový trénink: 45 až 50 minut

Kardio trénink: 25 až 30 minut


Neopakujte jednu a tutéž rutinu každý den

Vaše tělo se tréninku rychle přizpůsobí, tudíž tolik neposílí, budete-li stále opakovat ty samé cviky. Je nutné tělo průběžně vystavovat novým fyzickým překážkám. Také je vhodné čas od času tělo zcela zaskočit a provést nějakou neočekávanou aktivitu. Zároveň je, v zájmu zlepšení fyzičky, nutné tělo ve zdravé míře přemáhat a stanovovat mu nové limity.


Míra štíhlosti je individuální záležitost

Při stanovování zdravého množství tělesného tuku je důležité brát v úvahu rozdíly mezi muži a ženami. Obvykle je pro ženy vhodnější mít o něco více tělesného tuku než muži. Navíc, stanovené perfektní procento tuku samo o sobě neexistuje. Každý člověk je ovlivněn individuálními faktory, jako je věk nebo pohlaví. Někteří lidé se mohou cítit nejlépe a podávat nejlepší výkon při trochu vyšším množství tělesného tuku, jiní zase obráceně.

Čtěte také:  Nejíst po páté hodině - naprostá hloupost


Tuk je nezbytný

Existují risky v souvislosti jak s nadměrnou váhou, tak s nedostačující, poněvadž tělo zkrátka potřebuje určité množství tuku, aby mohlo správně regulovat svoji teplotu, pečovat o své orgány a obecně co nejlépe fungovat.

Toto nazýváme esenciální (nezbytný) tuk. Pro ženy činí hodnota nezbytného tuku přibližně 12%, u mužů je to o něco méně. Každý by měl pamatovat na to, že není ku prospěchu snažit se zbavovat veškerých tukových zásob, nýbrž je pouze udržovat ve zdravé míře.

Autor a zdroj: David Web (fitness odborník), Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...