Proč byste si měli pořídit domácí posilovnu a jak ji vybavit?

Cvičení by mělo být přirozenou součástí života každého člověka. Jak si ale udržet kondičku i v čase, kdy opakovaně dochází k zavírání posiloven? Odpověď je snadná, pořiďte si domácí posilovnu. Jak by měla vypadat a do čeho se vyplatí investovat?

Výhody domácí posilovny

Protiepidemická opatření poměrně zahýbala s motivací ke zdravému životnímu stylu nejednoho sportovce. Mnozí z těch, kteří byli zvyklí na pravidelné tréninky ve fitness centru, náhle přišli o svou zajetou rutinu. Hlavní výhodou domácí posilovny je tedy skutečnost, že je pro vás otevřená kdykoliv během dne, a to bez ohledu na vnější podmínky. Zároveň může působit motivačně, jelikož když už investujete do jejího vybavení, nebudete ho chtít nechat ležet ladem. V neposlední řadě ušetříte za permanentku.

Vybavení domácí posilovny

Než se vrhnete do nakupování různých posilovacích strojů, zvažte, který pohyb vás skutečně baví. Mějte však na paměti, že byste měli kombinovat silový trénink s kardio aktivitou. K té je ideální například rotoped, běžecký pás nebo obyčejné švihadlo. Velmi efektivní je pak cvičení s vlastní vahou pomocí závěsného systému TRX. Jak už název napovídá, jedná se o závěsné cvičení, které rozvíjí tělesnou sílu prostřednictvím funkčních pohybů a dynamických poloh. Do domácnosti si ale můžete pořídit rovněž různé druhy činek, hrazdu nebo posilovací gumy. Mezi základní vybavení patří také kvalitní podložka na cvičení a sportovní oblečení.

TIP: Zdá se vám vstupní investice do domácí posilovny poněkud vysoká, přesto byste si ji rádi zařídili? Neoddalujte zbytečně svou cestu k vysněné postavě a sáhněte po rychlé půjčce.

Prostor pro posilovnu

Pokud máte tu možnost, vybudujte si domácí posilovnu v samostatné místnosti. Ta by měla být dostatečně prostorná (ideálně kolem 12 m2) a dobře větratelná, abyste v ní mohli udržovat teplotu kolem 1920 °C. Nezapomeňte ani na vhodný zdroj světla. Zvažte, zda můžete na strop zavěsit některé cvičební pomůcky, ať už zmíněný TRX systém, nebo třeba boxovací pytel. Myslete také na podlahu. Její část můžete pokrýt speciální protiskluzovou gumovou podložkou. Jestliže si budete muset pro posilovnu najít místo v jednom ze stávajících pokojů, vybírejte si náčiní tak, abyste jej mohli kdykoliv a kamkoliv uklidit.

Čtěte také:  Plank front - jak ideálně cvičit

Dbejte na techniku

Domácí posilovna přináší řadu výhod, co vám v ní ale bude chybět, je dohled vyškoleného trenéra. A tak se může stát, že budete cvičit chybně. Snažte se proto dbát na správnou techniku a raději než na počet opakování se zaměřte na samotné provedení cviků.

TIP na závěr: Do svého cvičebního arzenálu nezapomeňte zařadit i pomůcky, které slouží k protahování. Strečink je totiž nedílnou součástí tréninku a pomáhá předcházet případným úrazům.

Zdroj fotografií: Srovnejto.cz

Mohlo by se vám líbit...