V únoru jsou nejvíce ohrožené ledviny

Únor bílý, pole sílí. Únor u nás patří k typickým zimním měsícům a aby taky ne, když astronomické jaro přichází až 20. března. Podle biologického kalendáře ale nastává období jara už o více než měsíc dříve 13. února. Podle tradiční čínské medicíny patří druhý měsíc v roce ledvinám, které jsou z tělesných orgánů v tuto dobu nejvíce ohrožené.

Ledviny jsou základním orgánem, který určuje délku života, je tedy na místě se o ně pečlivě starat už od mládí. Dokonce i zdravým lidem postupně začíná slábnout funkce ledvin, a to už od 20 let! Každému z nás tato energie klesá různým tempem, jakmile ji ale tělo vyčerpá, organismus umírá. Ubírání energie, neboli stárnutí, nelze nijak zabránit, její tempo lze ale zpomalit.

Jak se oslabení ledvin projevuje?

Nedostatečná činnost ledvin má za následek hromadění odpadních látek v krvi, tedy urémii. Ta se projevuje mnoha symptomy jako jsou například bolesti hlavy, zvracení, závratě, křeče nebo zrakové potíže. Výstražnou zprávou jsou také celoplošné ekzémy nebo otoky nohou a kloubů. Projevit se může také bolest bederní páteře, studené nohy, celková ztráta vitality, časté noční močení nebo tmavé kruhy pod očima.

Jak činnost ledvin posílit?

Řiďte se přírodou, která v tomto období také stále ještě odpočívá. Dopřejte si klid a nohy (i bedra) v teple, duševní odpočinek, dostatečný spánek. Zároveň nezahálejte jen doma za pecí a dbejte i na pravidelný pohyb třeba ve formě procházek. Jídlo si vychutnejte v klidu a vyhýbejte se stresovému prostředí. Pěstujte harmonii, učte se mít rádi sami sebe i své okolí.

S posílením ledvin pomohou také potraviny. Dopřejte si zejména ty, které vás zahřejí:

  • luštěniny – fazole, čočka, sojové boby
  • poctivé vývary a masitá strava – krůtí, jehněčí, skopové
  • zdravé tuky – ryby, ořechy, semínka
  • kompoty
  • vařené obiloviny – pohanka, oves, jáhly, kroupy
  • zeleninu (nejlépe lehce zahřátou a nebo kvašenou) – česnek, cibule, fenykl, zázvor, celer, růžičková kapusta, pórek, červená řepa, petržel
  • koření – kurkuma, kari, chilli
Čtěte také:  Síla ovesné kaše

Činnost ledvin povzbudí i celá řada bylin, například lichořeřišnice, celík zlatobýl, tužebník jilmový nebo řepík lékařský. Před pravidelným užíváním bylinných čajů nebo jiných preparátů se však ujistěte, jak často je můžete užívat a také, zda jsou s ohledem na vaše případné další zdravotní potíže vhodné.

Co ledvinám neprospívá?

Důležité je se vyhnout potravinám, které tělo naopak ochlazují. Mezi ně patří káva a alkohol a neprospěje vám ani nadměrné solení nebo konzumace cukru. Stres, nedostatek spánku, ponocování vyřaďte ze svého života. Jako vhodnou výzvou se pro jeví také „Suchej únor“ – výzva pro lidi, kteří si chtějí otestovat svůj vztah k alkoholu. Během měsíce bez alkoholu a s ním často spojených večírků a nočního života snadno poznáte, jak velkou roli ve vašem životě hraje pití a s ním spojený životní styl.

Autor: Martina Koutňáková, Foto: Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...