Nečekaně chutné tipy na zajímavé a zdravé zahřívací nápoje

  • svařák

V říjnu máme všichni na krku podzim a jakkoliv se nám to nelíbí, nikam před ním neutečeme. Letos tedy určitě ne. Psychologové radí kumulovat hezké zážitky a relaxační chvíle: pro takové jsou nejlepšími společníky deka, teplé světlo (ideálně v krbu), dobrá kniha a chutný zahřívací nápoj. Pokud se vám čaj s citronem, zázvorem, šípkový nebo heřmánkový už trochu zajídá, pojďte se s námi seznámit s netradičními nápoji, které si zaručeně najdou místo ve vaší kuchyni na poličce s nálepkou Oblíbené.

Asijský keř yuzu nese plody připomínající citron. Nejsou příliš vhodné pro konzumaci v čerstvé podobě, jsou plné pecek, ale pití z nich je božské! Kromě skvělé chuti a výrazné vůně s tóny grapefruitu, mandarinky, bergamotu a limetky dostanete navíc nálož vitamínu C a řadu pozitivních bonusů. Yuzu má nejen antioxidační, protizánětlivé, protirakovinné či antimikrobiální účinky, ale pomáhá také snižovat napětí a úzkost. V Česku je čerstvé yuzu spíše vzácností, sehnat ho lze například v podobě Yuzu tea, který připomíná pečený čaj.

Další tip na výborný a zdravý čaj je jednoduchý a rychlý. Jeho základem je  kustovnice čínská. Díky tomu, že se skvěle kombinuje s ostatními zdravými plody, konečná podoba čaje je plně na vaší fantazii a také na tom, co nabídne vaše zahrada. Čili například rakytník. Podporuje imunitní systém, správnou funkci krevního oběhu i trávícího traktu, má i biostimulační účinky. Nebo plody některého z jedlých jeřábů, hvězdy lidového léčitelství s vysokým obsahem vitamínu C a kyseliny jablečné. Jak na zdravý, voňavý a krásně zbarvený čaj? Jednoduše. Stačí asi deset minut povařit ve vodě a scedit. Převařené plody nevyhazujte, zamíchejte si je to kaše nebo cereálií a ochucené medem snězte. K oslazení čaje nebo kaše můžete použít i výše uvedené yuzu.

Třetí tip je pro dospělé, obsahuje totiž alkohol. Pro šikovné hospodyňky a šťastné majitele švestek je k dispozici recept. Dvacet minut se vaří vypeckované švestky s kyselinou citrónovou, po vychladnutí 24 hodin kvasí díky přidaným vzklíčených kvasinkám, pak dva dny čekají v nádobě s kvasnou zátkou, následně se zředí vodou s medem. A zase se nechají dva týdny kvasit. Pokud jste přestali vnímat po prvních dvou slovech receptu, pak je pro vás jistě dobrou zprávou, že švestkové víno se dá koupit hotové a je výborné. Temně rubínová barva, jemná chuť, 13,8 % alkoholu. Jeho svařením získáte slaďoučký punč s originální chutí a perfektního parťáka na melancholický páteční večer s neprostupnou tmou a vrtošivým počasím za okny.

Čtěte také:  Jarní očista organismu a detoxikace těla - první kroky

Čtvrtý tip je prostě lahůdka. Už jen ty ingredience! Sledujte, jak ta slova hřejí: hrníček mandlového mléka s vanilkovou příchutí, špetka skořice a kurkumy, špetka muškátového oříšku, špetička kajenského pepře, lžička čerstvě nastrouhaného zázvoru. Plus lžička medu. Smíchat, umixovat, zahřát. Užívat si dokonalé chuti a pozitivních účinků. Skořice a muškátový oříšek stabilizují hladinu krevního cukru, kajenský pepř nastartuje metabolismus a „zapne topení“, kurkuma a zázvor působí protizánětlivě.

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: depositphotos.com;

 

Mohlo by se vám líbit...