Nebezpečná a rakovinotvorná chemie v běžných kosmetických přípravcích

Naše babičky si vystačily opravdu s málem – místo drahých navoněných krémů používaly k ošetření své pokožky sádlo, nebo doma vyrobený olej, na vlasy odvary z bylinek. Tenkrát ani neměly jinou možnost a kupodivu neměly tolik problémů, jako máme dnes my – tedy naše generace.

Každý druhý člověk je dnes na něco alergický a do našeho těla dnes a denně dostáváme díky kosmetickým přípravkům chemické látky, keré tam prostě nepatří. Tyto toxické nebezpečné látky jsou ze 60 % vstřebány do našeho organizmu kůží, dostanou se pak do našeho krevního oběhu a lymfatického systému a začnou ovlivňovat funkce našich orgánů.

Čím více chemie, tím větší zdravotní problém.

Spousty takových chemických látek jsou nejen nebezpečné našemu zdraví, ale i rakovinotvorné, což prokázalo dostatek výzkumů a v některých zemích byly tyto nebezpečné látky zakázané. Bohužel v jiných zemích se dále používají, protože svět není jednotný a na první místě je stále byznys a tedy i potažmo obchod s lidským zdravím.
Tyto chemické sloučeniny vyrobil člověk a do kosmetiky je přidává proto, aby měla např. krásnou barvu, vůni, konzistenci, nebo aby co nejdéle vydržela.
V dnešní době se nabízí tisíce kosmetických produktů, avšak při pohledu na jejich složení se musíme doslova zděsit. V dnešní době musí být každý velmi pozorný v tom, jakou kosmetiku používá, protože zdraví máme jen jedno a nové si nelze koupit.

Na co si dát tedy pozor?

Deriváty formaldehydu – bronopol,diazolidinyl urea, 3-dioxan, které se používají jako konzervanty. Nalezneme je nejčastěji ve sprchových gelech, šamponech a čistících prostředcích. Tyto chemické látky jsou toxické pro lidskou kůži, narušují imunitní systém, dráždí plíce a oči.

Parabeny -methylparaben, ethylparaben a propylparaben. Tyto látky se používají jako konzervanty, které prodlužují trvanlivost kosmetických výrobků, avšak v našem těle napodobují hormon estrogen a tím narušují naší hormonální rovnováhu. Nezřídka vyvolávají i podráždění pokožky a způsobují alergické reakce.

Čtěte také:  Jak vypadá útok kočky a co dělat

Sodium lauryl sulfate (SLS) – asi nejznámější “pěnidlo”, které se používá v zubních pastách, tekutých mýdlech, šamponech, sprchových gelech, barvách na vlasy. Má však prokázané dráždivé účinky na kůži, oči i plíce. Při delším kontaktu s pokožkou způsobuje změny na kůži – vysušuje jí / lupy, vypadávání vlasů/ , dráždí, v ústní dutině může vyvolat podráždění dásní a také tvorbu aftů.

Hliník – soli hliníku nejčastěji nalezneme v opalovacích krémech, makeupech, vlhčených ubrouskách, antiperspirantech, deodorantech. Dokáží např. maskovat nepříjemné tělesné pachy, snižují pocení, ale na druhou stranu mají velmi negativní vliv na naše zdraví. Hlíník a jeho soli jsou neurotoxické a dokonce zvyšují riziko rakoviny prsu a jsou rizikovým faktorem Alzheimerovy nemoci.

Triclosan je látka, kterou najdete třeba v zubní pastě nějznámější značky na trhu, ale také v dalších výrobcích jako jsou antibakteriální gely a mýdla, v ústních vodách, deodorantech, vlhčených ubrouscích, intimních gelech. Tato chemikálie narušuje hormonální systém, dráždí pokožku a oči a je označována jako karcinogen.

Autor textu: Artepa; zdroj fotografie: Pixybuy.com

Mohlo by se vám líbit...