Nečekejte na pátek prvního ledna, začněte hned

Víte, kdy je nejlepší začít s novoroční dietou? Zrovna teď, před vánočními svátky. Proč? Protože není smyslem prosince projíst se do ledna. Kalorie se mnohem jednodušeji nabírají, než shazují. Je lepší začít pomalu a pokračovat postupně, než ráno v šoku začít a večer skončit s prvním lednovým dnem. Protože se lépe vejdete do svátečních šatů na Štědrý večer. Protože se vám fotky z vánoc budou víc líbit. Protože čím méně cukru zkonzumujete, tím více budete mít energie. Protože když ostatní budou s dietou teprve začínat, vy už budete mít dva týdny náskok.

Abychom vás v tom nenechali s pouhým doporučením, připojujeme dobré a ověřené rady, které pomůžou vaše cíle dosáhnout. A začneme tím, co na vás už v tuto dobu pravděpodobně velmi lákavě mluví z různých utajených i zveřejněných míst v domě. Cukrovím. 

  • Všechno nadbytečné cukroví rozdejte rodině a známým. Pokud tedy vůbec musíte péct. 
  • Rozdejte nejen nadbytečné cukroví, ale i veškerý svůj podíl. Co nesníte, to se na vás nenalepí.
  • Věřte nevěřte, každý druh vánočního cukroví podle oblíbených babiččiných receptů, i ten nejtradičnější z tradičních, má svoji zdravou alternativu, která patří do 21. století. Můžete je všechny vyzkoušet najednou. Nebo na to choďte nenápadně: co rok, to jeden druh. Možná si rodina ničeho nevšimne a za pár let máte upgrade hotový. 
  • Tučné ingredience a suroviny při vaření lze také nahradit. Řepkový olej kokosovým, majonézu výborným dipem z hořčice, pasírovaných rajčat, bazalky a česneku. Brambory jsou celkem slušná dietní potravina – pokud se to nepokazí přípravou. Klasické vařené nebo pečené nasucho na pečícím papíře budou k vašemu pasu rozhodně milosrdnější než majonézový salát, hranolky nebo opékané brambory na oleji. 
  • Nakládejte si jídlo na menší talíře a odolejte pokušení si doložit. Co zůstane, rychle rozdejte dětem nebo odložte do mrazáku. 
  • Jestliže jste našli způsob, jak a kde pravidelně cvičit, pokuste si dobrý zvyk udržet i v průběhu svátků. A ve dnech, kdy se cvičit nedá, šlo by alespoň chodit? Nebo proč ne rovnou běhat? Naši prapředci si museli jídlo ulovit. Zahrajte si na pravěk a alespoň dvacet minut denně stopujte dušenou mrkev po parku. Ten, před kým bude mrkev utíkat nejrychleji, má štěstí – sprint totiž pomáhá zvyšovat hladinu irisinu, hormonu, který je přímo odpovědný za spalování tuků. 
  • Před tréninkem popíjejte ženšenový čaj. Pomáhá spalovat tuky v průběhu prvních dvaceti minut cvičení. 
  • Když alkohol, tak víno. A ne moc. Červené víno obsahuje resveratrol, o kterém se říká, že zabraňuje hromadění tuku. 
  • Každý jeden den svého předvánočního dietního života se važte. Podle průzkumu publikovaného v časopise Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics zhubli ti, kteří se vážili každé ráno, za půl roku v průměru o 6 kilogramů více než ti, kteří se vážit neodvážili. 
Čtěte také:  Studijní pobyt na Maltě 5: zážitky za 5 Eur

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: DepositPhoto.com

Mohlo by se vám líbit...