Měsíček lékařský pomáhá léčit průdušky, játra i pokožku

Měsíček lékařský je jednoletá bylinka, která miluje světlo a dorůstá do výšky asi 60 cm. Vrchní část jeho rozvětveného stonku se střídavými lopatkovitě tvarovanými listy zdobí žluté nebo oranžové květy. Jejich hlávky sbíráme během kvetení v období od června do září za suchého a slunečného počasí. Sušíme je na tmavém, suchém a dobře větraném místě při teplotě do 40 ° C. Pak je uskladníme v tmavých skleněných nádobách, aby si zachovaly léčivé látky, chuť i aroma.

Léčivé účinky měsíčku lékařského

Pomáhá pokožce, sliznicím a očím

Měsíček je zdrojem množství zdraví prospěšných látek, vitamínů, hořčíku, vápníku, flavonoidů, karotenoidů, ale i tříslovin, éterických olejů a saponinů. Vápník s hořčíkem příznivě ovlivňují tvorbu kostní hmoty, čímž zvyšují hustotu kostí i pohybové soustavy, normalizují hladinu krevního tlaku a také zlepšují činnost kardiovaskulárního systému. V bylince najdeme hlavně karotenoidy, ze kterých si je tělo schopné vytvořit vitamín A. Ten dokáže skvěle ochránit naši pokožku před nepříznivým působením slunečních paprsků a zároveň zpomalit její stárnutí. Představuje také znamenitou ochranu sliznic hltanu, hrtanu, plic, žaludku, střev i močového měchýřeDokáže z nich odstranit nežádoucí mikroorganismy a toxiny. Další významnou přírodní látkou v bylince je lutein přispívající ke zvýšené ostrosti zraku. Spolu s karotenoidy ho obsahuje ve vysokém podílu sítnice oka, kde působí podobně jako sluneční brýle, protože vytváří ochranný světelný filtr chránící citlivé buňky očí.

Podporuje imunitu a léčí záněty

Měsíček vyniká i bohatým obsahem flavonoidů. Jsou to látky s mimořádnými účinky, které chrání játra, účinkují jako silné antioxidanty, podporují mozkovou aktivitu a také příznivě ovlivňují léčbu zánětů dýchací, trávicí, močové i nervové soustavy. Vědeckými studiemi byly potvrzeny jejich vynikající účinky při prevenci nachlazení i chřipkových onemocnění. A pokud vás trápí cévní problémy, sáhněte právě po měsíčku. Flavonoidy v něm obsažené efektivně pomáhají při srdečně – cévních i neurologických onemocněních, žilní nedostatečnosti a blahodárně působí na celkové prokrvení organismu.
Díky přítomnosti zeleného barviva – chlorofylu napomáhá bylinka správné krvetvorbě, čímž brání vzniku anémie projevující se bledostí, slabostí a únavou. Tato látka důkladně čistí vnitřní orgány od patogenních bakterií, plísní a virů. Vytváří tak prostředí s užitečnou a zdraví prospěšnou mikroflórou, která je základem silné imunity a odolnosti organizmu. Antiseptické a protizánětlivé účinky chlorofylu oceníte při léčbě infekcí a zánětů průdušek, jater, žaludku, ledvin, střev i kůže.

Čtěte také:  Nedostatek těchto látek může způsobit migrénu

 

Autor a foto: Zlaticana

Mohlo by se vám líbit...