Proč toužíme mít kontrolu nad životem

Je poměrně snadné užívat si života a odolávat deprimovanosti, když nám věci vycházejí podle našich představ. Ačkoliv máme zdánlivě kontrolu nad svým životem, není v naší moci bránit vnějším vlivům a událostem,  které se postarají o to, že je našim plánům učiněna přítrž. 


Nesneseme nemít kontrolu nad budoucností

Člověk má neustálou potřebu mít naprostou kontrolu nad tím, jakým směrem se bude ubírat jeho život. Vytvoříme si představu o tom, co by nám vyhovovalo a k této představě se za každou cenu upínáme. Nemusí se nutně jednat o zásadní dlouhodobé záležitosti, nýbrž také o běžné každodenní situace. Například, naplánujeme-li si výlet do přírody, který nám je posléze překažen nepřízní počasí, pociťujeme zklamání a iritaci.


Musíme se smířit s realitou

Nikdy zkrátka nebudeme schopni stoprocentně ovládat dění kolem sebe. Můžeme na něco vynaložit veškeré své úsilí, a i přesto se někdy výsledku nedočkáme. Zní sice hezky, že člověk s pevnou vůlí a odhodláním dosáhne čehokoliv, bude-li to opravdu chtít, a i když je tomu mnohdy tak, nemůžeme to chápat jako pravidlo.

Na druhou stranu je této skutečnosti možno využít ke svému prospěchu. Když přijmeme fakt, že ať už děláme cokoliv, jsme prakticky celý život jen unášeni proudem, opadne z nás spousta starostí a pocit frustrace.

Čtěte také:  3 znaky toho, že je třeba změna

Autor a zdroj: David Web, Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...