Studijní pobyt na Maltě 5: zážitky za 5 Eur

Včera mě zaujaly cenové rozdíly mezi různými věcmi zejména s ohledem, na co jsme zvyklí z Čech. A hodně věcí se tady točí kolem 5 Eur.

Tak třeba za cca 5 Eur se dá koupit „full English breakfast“. Dělám to často. Většinou nemůžu spát, takže vyrážím do školy o hodinu dříve a cestou se najím a zopakuju slovíčka. Mimochodem těch drasticky přibývá. Za první týden mám cca 150 nových slovíček a frází a celkem to do hlavy leze dobře. Když to po vás 3x denně někdo chce používat, tak se paměť prostě přizpůsobí.

Za cca 5 Eur se dá ale pořídit i kafe s croissantem. Z čeho se najíte mnohem méně. Samotné kafe je cca za půlku: 2,5 Eur. Paní v kantýně mě už od vidění zná a začíná dělat amerikáno, dříve než dojdu ke kase :).

Za cca 5 eur se dá pořídit Panadol. Přemohla mě klimatizace, respektive střídání horka venku a chladu uvnitř. A nejenom měl. Minimálně třetina třídy je nachlazená.

Hrozně drahé je tady ovoce. Kelímek různého ovoce taky stojí cca 5 Eur (podle váhy). Jeden banán cca jedno Euro.

Na cca 5 Eur vyjde i drink v baru. Samozřejmě záleží jaký.

Včera večer jsem vyrazil na koncert italských hitů do nádherného letního sálu. Viz foto v úvodu. Je to na náměstí za vstupní branou do Valletty a vypadá to trochu jako trosky antického chrámu ve kterých udělali pódium a hlediště. Má to úžasnou atmosféru.

Lístek mě stál 5 Eur. To mě fakt pobavilo, protože normálně by stál 10, ale dostal jsem studentskou slevu a kupodivu jsem se nemusel ani nijak prokazovat. V Čechách by taková akce stála minimálně 50 Eur a že jsem studen bych asi těžko argumentoval i v češtině.

Čtěte také:  Vzpomeňte si, až se budete cítit pod psa: 15 povzbudivých citátů

Konají se tam koncerty každý pátek. Příště je pocta Eltonu Johnovi a za 14 dní pocta kapele Queen. Bohužel už to je beznadějně vyprodáno.

Italské hity byly taky úplně plné. V publiku očividně 99,9% Italů a já. Některé ty písničky jsem znal, vybrali si fakt největší hitovky a lidí se u toho vlnili. Akorát jsem nerozuměl těm italským fórkům co tam házeli. Orchestr měl cca 40 hudebníků a zpěváci asi nebyli noname, protože je publikum nadšeně vítalo. Nechápu, jak to za tohle vstupné dokázali zorganizovat.

Cestou jsem si dal nějakou místní fastfood specialitu – kuřecí maso s houbami v placce. Taky to stálo cca 5 Eur. V porovnání s tím koncertem jsem se vůči těm vystupujícím cílit trapně. Kultura by měla být přece hodnotnější než jídlo. A taky že násobně byla (doslova to byl zážitek k nezaplacení), ale ne finančně.

Jinak cestou v noci mě tady zastavují slečny. Co přesně a za kolik nabízejí jsem radši nezjišťoval. Ale jsem si jist že to bude taky zážitek za všechny peníze.

Autor a foto: David Web

Mohlo by se vám líbit...