Klystýr jako způsob jarní očisty

Jaro klepe na dveře a s ním i hledání způsobů, jak svůj organismus po dlouhé a náročné zimě opět nastartovat. Těm šťastnějším se to podařilo již po vánočních svátcích, k nimž bezpochyby patří tučné a vysoce kalorické pokrmy, ale pokud nepatříte mezi zastánce novoročních předsevzetí, tak nezoufejte. Jaro je další skvělou příležitostí, jak svůj jídelníček trochu odlehčit a tím ulevit vašemu trávicímu ústrojí. Navíc pro vás máme jeden tip, kterým můžete jarní detox trochu podpořit.

Co přesně je klystýr?

Klystýr je způsob výplachu tlustého střeva za pomocí tzv. irigátoru. Nejčastěji se k výplachu používá obyčejná voda zahřátá na tělesnou teplotu, která z hrubého střeva pomáhá odstraňovat nahromaděnou stolici. Irigátor je možno sehnat běžně v lékárnách nebo zdravotnických potřebách, svou první aplikaci však nejprve konzultujte s lékařem, který vám klystýr může dokonce doporučit, pokud trpíte např. chronickou zácpou.

Někteří zastánci této očistné metody tvrdí, že klystýr podporuje hubnutí, napomáhá odstraňovat toxiny a těžké kovy z těla, zlepšuje stav a vzhled pleti, zvyšuje imunitu a hladinu energie a upravuje krevní tlak.

Ač jsou tyto závěry vědecky nepodložené, klystýr není v oblasti medicíny žádná novinka. Počátky jeho užívání jsou datovány až do 5. století př. n. l. a v době vlády Ludvíka XIV. patřil ve Francii spolu s požíváním projímadel a pouštěním žilou za vrchol léčebných metod.

Tlusté střevo údajně tvoří zhruba 70 % naší imunity. Zácpa se dnes řadí mezi hlavní civilizační choroby způsobené rapidními změnami našich stravovacích návyků za posledních sto let. Jeden by si řekl, že stačí změnit stravu, obohatit jídelníček o více zeleniny, ovoce a potravin bohatých na vlákninu a začít pít více čisté vody. To jistě ano, ale člověk je tvor netrpělivý a po výplachu střev zřejmě pocítíte takovou úlevu, že vás do dalších změn bude jen a jen motivovat!

Čtěte také:  Proč má alobal jednu stranu lesklou a druhou matnou?

Autor: Jitka J, Foto: Freepik.com

Mohlo by se vám líbit...