Zhubněte bez starostí, aneb jak funguje keto dieta

Chcete zhubnout, ale nevíte jak na to? Jste zavaleni hromadou nefunkčních diet, které jsou navíc plné hladovění a jídel, která se rozhodně nedají označit za lákavá? Keto dieta je možným řešením. Nemusíte hladovět, dobře se najíte a přece zhubnete. Jak to? Čtěte dál a dozvíte se.

Co to vlastně je, to „keto“?

Keto dieta je založená na snížení příjmu sacharidů, a to ve všech jejich podobách, nejen cukrů. Naopak tuků je potřeba více než obvykle. Po nějaké době takovéto stravy se tělo „přepne“ do stavu, kterému se říká ketóza. To znamená, že místo z cukrů začne získávat energii z tuků.

Efekty ketózy

  • Zvýšení efektivity spalování tuků
  • Tuk je v játrech přetvářen na ketony, které podporují činnost mozku
  • Snížení hladiny cukru a insulinu v krvi
  • Snížení hladiny cholesterolu
  • Méně časté pocity hladu
  • Snížení vysokého krevního tlaku
  • Prevence srdečních onemocnění (díky snížení hladiny cholesterolu, krevního tlaku atp.)
  • Zpomalení Alzheimerovy choroby

Jak na keto?

V první řadě je nutné vynechat sacharidy. Jejich příjem je v základní verzi keto diety omezen na 20-50 gramů denně (například bílý rohlík jich může obsahovat až 70 gramů), poté zvýšit příjem tuků a bílkovin. Ideální poměr je 70:20:10 v pořadí tuky, bílkoviny, sacharidy.  U jiných tipů a adaptací se poměry mohou lišit, zde uvedený poměr platí pro standardní keto dietu.

Tvrdé sýry, zelená zelenina, maso…

Pokud chcete dietu držet, je nutné vyvarovat se většině druhů ovoce (avokádo a malé množství lesního ovoce (ne jahod) jsou výjimkou), mouce, všemu slazenému a mléčným výrobkům s nízkým obsahem tuku. Vhodné jsou tučné ryby, většina druhů masa, tvrdé sýry, plnotučné mléčné výrobky (kromě mléka), máslo, sádlo, zelená zelenina, vejce, cibule nebo třeba oříšky.

Čtěte také:  Zachovejte dokonalý vzhled své kožené kabelky díky správné péči o ni

Na co si dát pozor

Z potravin, které keto dieta zakazuje, získáváme mimo sacharidů i minerály. Je tedy NUTNÉ si nakoupit doplňky stravy, primárně hořčík a draslík. Pokud tento krok vynecháte, může se stát, že se vám po několika dnech začne dělat zle, bude vás bolet hlava, budete slabí a unavení. Tento stav je velmi podobný chřipce a je opravdu nepříjemný. Díky kvalitním doplňkům stravy se mu ale můžete efektivně vyvarovat.

Keto dieta je vhodná jak pro hubnutí, tak pro celkově lepší pocit, zvýšení produktivity a snížení mnoha zdravotních rizik. Tak proč ji nezkusit?

Autor: Marie Kuželová, Foto Pixybuy.com20

https://www.5nej.cz/co-je-ketoza-a-jak-se-do-ni-dostat/

Mohlo by se vám líbit...