I hádka má svá pravidla. Naučte se je

Hádky jsou běžným kořením každého vztahu a prožíváme je nejspíš všichni. Jsme přece každý jiný a i ta duše, která je pro nás tou spřízněnou má občas jiný názor a pěkně hlasitě nám ho dává najevo. Zdravá hádka však není nic špatného, ale pozor má i svá pravidla!

  1. Slušnost především – pokud v afektu používáte slova, za která by se nestyděl ani dlaždič, měli byste s tím urychleně přestat. Partnera takové urážky mohou velmi ranit a vás to stejně potom bude mrzet, protože o člověku, se kterým trávíte život si přece nemyslíte, že je hanlivý název mužského přirození. Stejně tak pozor na vytýkání nedostatků, se kterými nemůže partner nic udělat nebo přivolávání nemocí. Víte přece, že přání se někdy mohou vyplnit.
  2. Staré křivdy – nevytahujte na partnera věcí, které se staly dávnou před touto hádkou. Pokud vás to tenkrát tak trápilo, měla jste to partnerovi říct v tu chvíli. Nyní už je pozdě o tom mluvit, protože se to už napravit nedá. Váš partner na to stejně už dávno zapomněl a dost možná to s tématem dnešní hádky vůbec nesouvisí.
  3. Mluvte – tichá domácnost nedokáže problémy vyřešit a váš protějšek není vševěd, aby dokázal přijít na to, proč s ním zrovna dnes nemluvíte.
  4. Naslouchejte – poslouchejte, když se vám partner něco snaží vysvětlit. Počkejte si na všechny jeho argumenty a nepřerušujte ho. Svůj prostor k vyjádření určitě dostanete hned záhy.
  5. Kompromisy – vždy je třeba je najít. Pokud si budete tvrdošíjně stát na svém, nikdy se žádného výsledku nedoberete. Někdy je prostě potřeba druhému ustoupit, ale pozor ani neustálé ustupování by se nemělo stát pravidlem. Jednou já a příště ty!
  6. Omluva – pokud jste se zmýlili nebo udělali nějakou chybu, je třeba se přiznat a samozřejmě se také omluvit.
  7. Po hádce – vyvarujte se tiché domácnosti. Hádka již proběhla a je to za vámi. Není třeba vytvářet dusno a napětí ještě další týden. Některé páry používají k usmíření sex, ale pokud na něj zrovna nemáte náladu, nenuťte se do něj a počkejte až nastřádané napětí odezní.
Čtěte také:  Špatné dýchání: Zdravotní příčiny a souvislosti s kouřením a plicními onemocněními

I správná konstruktivní hádka, ve které má dojít k nějakému závěru, se prostě musí umět. Pamatujte, že téměř každá hádka pomine a váš vztah se zase vrátí do starých kolejí, které budou dost možná i vášnivější než dříve.

Autor: Lucie129, Foto: pixybudy.com

Mohlo by se vám líbit...