Podpořte zdravý spánek bez návykových látek

Meduňka lékařská patří mezi preparáty pro zdravý spánek

Spánek je tou nejdůležitější součástí plnohodnotného a především zdravého životního stylu. Dlouhodobé podceňování jeho nedostatečnosti nebo snížené kvality vede až ke chronickým komplikacím od stresu až po selhání srdce. Jak se ale vyhnout návykovým látkám obsaženým v tabletkách a vydat se po alternativní cestě? Využijte kouzlo přírodní síly.


Dodržujte spánkovou hygienu

Každý, kdo začne trpět poruchou spánku by měl přehodnotit své rituály těsně před ulehnutím. Chování ve večerních hodinách má přímý vliv na celkovou kvalitu spánku, proto je nutné, na některých místech ubrat a někde zase naopak přidat. Nastavte si pevně danou dobu k ulehnutí, lidský organismus má rád pravidelnost. Rozhodně se vyvarujte popíjení kofeinu i alkoholu. Sice se říká, že jedno pivo před spánkem vás dokonale srazí k zemi, ovšem jakmile překonáte počáteční únavu a neusnete ihned po vypití, zaberete jen velmi těžko. V ložnici si řádně vyvětrejte a pokuste se eliminovat veškeré rušící zvuky i světelné zdroje. Klidně si zatáhněte žaluzie, závěsy, vezměte si masku na oči. Rovněž vyplynulo, že elektrický smog v podobě počítače a televize narušuje pochody v mozku a tím se narušuje schopnost usnout a upadnout do hlubokého spánku.

Čtěte také:  Několik tipů pro opravdu kvalitní spánek


Z jakých důvodů nám spánek nefunguje?

Neschopnost usnout a udržet spánek v požadované vlnové hloubce je mnohdy spojeno s poúrazovými stavy a nemocemi. Svou roli sehrává i stres a aktuální životní situace. Jakmile se odstraní původce obtíží, většinou vymizí i problémy s poruchou spánku. V opačném případě při dlouhodobých potížích je vhodné vyhledat přinejmenším psychiatra, který pomůže odhalit příčinu. Nic nezkazíte, když vyzkoušíte přírodní léčivé postupy a bylinné odvary.

Zdravý spánek mohou zajistit přírodní léčivé postupy a bylinné odvary

Zdravý spánek mohou zajistit přírodní léčivé postupy a bylinné odvary


Výhody přírodních preparátů pro zdravý spánek

Drtivá většina přírodních preparátů se dá využívat dlouhodobě bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Věnujte pozornost složení a příbalovému letáku, aby přípravek byl zhotoven výhradně z přírodních látek. Uživatelé se mnohdy od tohoto způsobu odvrací, jelikož nezaznamenávají žádné pozitivní účinky. Přírodní léčba je mnohem delší, za to trvalá – buďte trpělivý! První náznaky zlepšení se většinou objevují až po několika týdnech užívání. Nejsilnější bylinkou rostoucích na tuzemských loukách je bezesporu třezalka tečkovaná, která v sobě obsahuje látky zastoupené v mnoha lécích na duševní problémy.


Nejcennější bylinky pro uklidnění

  • Kozlík lékařský – vyznačuje se sedativními účinky, uplatňuje se i v boji proti stresu, úzkostem a depresích
  • Meduňka lékařská – asi nejznámější bylinka využívána na klidný spánek a celkové uvolnění napětí. Navozuje lepší náladu a zmírňuje pocity úzkosti
  • Chmel otáčivý – vyznačuje se výrazně silnými uklidňujícími účinky, kromě nespavosti se používá i proti nervozitě a stresu
  • Třezalka tečkovaná – silné antidepresivum využívané i v urologii


Celerová šťáva

Celer je už od nepaměti považován za skvělé antidepresivum a zeleninu spánku. Vyzkoušejte vypít každý večer před spaním sklenici čerstvě vylisované šťávy z celeru a po několika týdnech pocítíte, že jste na správné cestě. Popíjení je bezpečné, pro lepší chuť je vhodné přidat mrkev.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...