Kalanetika: cvičení našich maminek

  • kalanetika

Mnozí z vás slyšeli o józe nebo pilates, ale kdo si ještě vzpomene na kalanetiku? Kalanetika je další forma prostého cvičení, které se zaměřuje na zpevňování a formování postavy a na rozdíl např. od pilates, které se soustředí na posilování středu těla, při kalanetice izolujete a posilujete jednotlivé svalové skupiny.

Zakladatelkou kalanetiky byla Callan Pinckney, americká profesionální trenérka, která prorazila svými cvičebními sestavami a v popularitě zanedlouho předčila i tehdy oblíbenou Jane Fondovou. Callan se narodila s pokřivenou páteří a posunutou kyčlí, jednotlivé cviky praktikovala nejprve na sobě, ale oblíbenost tohoto fitness programu v Americe raketově rostla. Kalanetika je poměrně nenáročná, nevyžaduje příliš prostoru a můžete si tak zacvičit v klidu a pohodlí domova, aniž byste rušili vaše sousedy!

Cvičební sestavy jsou založeny na protahování jednotlivých svalů, čímž se postupem času zvyšuje jejich pružnost. Princip celého programu spočívá ve vysokém počtu opakování prováděných cviků (až stokrát!). Důraz se klade především na techniku a precizní provedení. Ale nenechte se odradit! Postupem času, kdy vaše svaly začnou posilovat, se bude zlepšovat i vaše forma.

Kalanetika není náročná na klouby, cviky neobsahují žádné poskoky a pohyby jsou velmi plynulé. Program je vhodný pro každou věkovou skupinu a nemusíte mít ani fyzickou kondici profesionálního atleta, abyste cvičení zvládli!

Callan vydala celkem devět publikací, v kterých provedení jednotlivých cviků popisuje do detailu a pro jistotu nechybí ani jejich fotodokumentace. Vybrané knihy byly přeloženy do češtiny či slovenštiny a měly by být stále k sehnání. V dnešní době je běžným uživatelům internetu dostupnější platforma YouTube, kde několik videí se zhruba hodinovým tréninkem najdete poměrně snadno.

Na kalanetiku nedá dopustit ani australská supermodelka Elle Macpherson, která si získala přezdívku The Body. Tak na co ještě čekáte?

Čtěte také:  Detoxikace organismu přírodní cestou

Autor: Jitka J, Foto: Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...