Myslete zeleně: 8 důvodů proč pít zelený čaj

Zelený čaj zlepšuje práci metabolismu, zrychluje a zintenzivňuje zpracování tuků

Jsem závislá na zeleném čaji. Ne proto, že by extrémně lahodil mým chuťovým buňkám, ne proto, že všichni říkají, jak moc je zdravý. Jsem závislá na zeleném čaji, protože mi pomáhá hubnout, detoxikovat tělo, vytvoří z mých skleslých posmutnělých vlasů elegantní sexy hřívu a dokonce působí proti stresu a stárnutí mé pleti. A tady je 8 skvělých důvodů, proč s pitím zeleného čaje začnete i vy.

Proč právě zelený čaj?

Zelený čaj není pouze tekutina, která zažene žízeň, ale také léčivý pomocník, který se používá již přes tisíc let. Nápoj pochází z Číny a dokáže si poradit s vysokým tlakem i zastrašit civilizační choroby jako je rakovina. Hlavní tajemství zeleného čaje tkví v jeho zpracování, které se vyhýbá fermentaci (kvašení, přeměna látky za účasti enzymů a mikroorganismů). Díky tomu si zelený čaj zachovává maximální množství antioxidantů a dalších látek, které mají blahodárný vliv na naše zdraví a krásu.

 1. Pomocník při hubnutí

  Zelený čaj zlepšuje práci metabolismu, zrychluje a zintenzivňuje zpracování tuků. Navíc dokáže dobře regulovat hladinu glukózy a zpomaluje vzestup hladiny krevního cukru po jídle. To zabraňuje nejen ukládání přebytečných tukových zásob, ale také pomáhá proti cukrovce.

 2. Ochránce srdce

  Vědci se domnívají, že zelený čaj dokáže ochraňovat cévy, které pak dokáží lépe odolávat zvýšenému krevnímu tlaku. Takto se tělo dokáže lépe vypořádat s krevními sraženinami, které jsou hlavními příčinami srdečního infarktu.

 3. Bojovník proti rakovině

  Pitím zeleného čaje dokážete snížit pravděpodobnost onemocnění rakovinou jícnu až o 30%. Průzkumy dokazují, že pití zeleného čaje pomáhá v boji proti rakovině se skvělými výsledky, jelikož nápoj dokáže ničit rakovinotvorné buňky a jejich množení.

 4. Prevence proti zubnímu kazu

  Studie naznačují, že chemický antioxidant obsažený v zeleném čaji „katechin“ dokáže zničit bakterie a viry, které způsobují infekce v krku, zubní kaz a jiné dentální problémy související s onemocněním ústní dutiny.

 5. Vyzbrojí vás imunitou

  Zelený čaj je důležitým pomocníkem při celkovém udržování dobrého stavu našeho imunitního systému. Britští vědci dlouhodobě sledovali krevní obraz těch, kdo své ráno začínají kávou a srovnávali jej s krevním obrazem pravidelných ranních konzumentů zeleného čaje. Výsledky vás určitě nepřekvapí – koncentrace antibakteriálních bílkovin byla u milovníků čaje hned pětkrát vyšší.

  Zelený čaj je základem pro dobrý stav imunitního systému

  Zelený čaj je základem pro dobrý stav imunitního systému

 6. Zatočí s depresí

  Theamin je aminokyselina přirozeně se vyskytující v lístcích zeleného čaje. Je to látka, která poskytuje relaxační a uklidňující účinek. Vytvořte si rituál pití zeleného čaje a otevřete bránu ke šťastnějšímu životu.

 7. Pečuje o kůži a vyhlazuje vrásky

  Nevěřte reklamám a zahoďte všechny zázračné krémy. Výtažky ze zeleného čaje zklidňují unavenou pokožku a redukují poškození, které způsobují slunečné paprsky či dlouhodobé vystavení větru a mrazu. Pravidelně popíjejte výluh ze zeleného čaje a lístky následně použijte jako omlazující obličejovou masku a vrásky budou minulostí!

 8. Zelený čaj jako vlasový kondicionér

  Japonské ženy vždy věděly, co je nejlepší na mladistvý vhled pokožky a krásné vlasy. Není nic jednoduššího než obyčejný přeliv ze zeleného čaje. Obsažený thein pomáhá stimulovat vlasové buňky a pokožku hlavy, která se lépe prokrví. Oproti černému čaji ten zelený obsahuje potřebné antioxidanty, které vlasům dodají potřebnou sílu a zdravý lesk. Přeliv vytvoříte jednoduše: zelené lístky zalijte maximálně 80 stupňovou vodou a po minutě slijte. Nechejte zchladnout a vlažný přeliv použijte na umyté vlasy a dále neoplachujte.


Učený zenový mnich Eisai, autor Knihy čaje (1191), se zaobírá nejen léčivými účinky pití zeleného čaje při onemocněních, ale také účinky na pozitivnější a šťastnější přístup k životu. Věnuje se pití čaje jako rituálu a jeho vlivu na celkový spokojený život člověka. Pokud nevěříte článkům na internetu, třeba uvěříte vzdělanému mnichovi, který již před necelými 900 lety znal tajemství zdravé životosprávy. Nebo prostě vyzkoušejte a uvěřte sami sobě.

Autor textu: Lucie Nováková; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...