Život na volné noze: Jak se totálně nezbláznit?

Pondělí, zvonek budíku… Vstávám, koupelna, cesta do práce. 8:30 Střih. 11:30 oběd, kafe. 12:00 Střih. 17:30 cesta z práce. Pětkrát v týdnu stejná ubíjející rutina. Po dalších 50 let? A DOST! Být na volné noze a vybrat si zaměstnaní freelancera znamená množství svobody a hlavně možnost naplánovat si práci dle svých představ. Už žádné omezení pracovní doby, každodenní cestování mezi ostatními ospalci v MHD, na oběd si zajdete, kdy chcete a budete jíst klidně hodinu. Ráj na zemi.


Slovy Tomáše Hajzlera, freelancera a odborníka na tzv. “svobodu v práci“, má každý v naší části světa dnes možnost dělat to, co ho opravdu baví. Dokonce si myslí, že jsme nikdy neměli lepší podmínky pro to, abychom si našli práci podle svých představ.

Jak se ale ze vší vydobyté svobody nezbláznit? Jsme opravdu spokojenější bez konkrétních povinností a zaměstnancova biče? Potřeba spolurozhodování ohledně toho, co, kdy a jak budeme dělat, je lidskou přirozeností. Touha po svobodě je součástí každého člověka. Velké množství svobody však něco stojí. Nastupuje potřeba vlastní disciplíny, sebeorganizace a hlavně nutná dávka každodenní motivace. Přečtěte si, co vás při práci na volné noze potká a nemine a jak se z toho všeho totálně nezbláznit!


Být svým vlastním šéfem znamená dodržovat pravidla

Možná si myslíte, že se vám obrátí život vzhůru nohama. Pravdou je, že pokud nejste objevitel facebooku, známý spisovatel bestsellerů, nebo druhý Timothy Ferriss (zakladatel životního stylu Nových bohatých, autor knihy Čtyřhodinový pracovní týden), budete pravděpodobně pracovat přibližně čtyřicet hodin týdně v průběhu přibližně pěti pracovních dní. JAKTO?! Lenošením zatím nikdo nezbohatl. Tedy alespoň žádnému z mě známých „volnonožařů“ se to zatím nepovedlo. Pro vedení úspěšného byznysu, kariéry digitálního nomáda, či založení populárního blogu/magazínu, je prostě potřeba makat.

Vytvořte si plán a dodržujte ho. Nejhorší, co můžete udělat je, být nespolehlivý pro své klienty. Pokud je to potřeba, vždy zvedejte telefony a odpovídejte na emaily zákazníků v co nejkratším čase. Jedině tak si vybudujete pověst dodavatele, na kterého se můžou lidé spolehnout.

Monitorujte časové náklady své práce. Využívejte online nástroje a synchronizujte své úkoly, nejlépe do jedné aplikace (téměř nemožné, zkuste alespoň počet aktuálně používaných aplikací vydělit dvěma). Umět si spočítat časové náklady a vědět, kolik byste měli dostat zaplaceno, je základní schopnost. Osvojte si ji.

Vytvořte si plán a dodržujte ho!

Vytvořte si plán a dodržujte ho!

Z okovů do okovů?

Zbavíte se arogantního šéfa, který vám neustále stojí za židlí, zbavíte se i té židle v open office. Ráno si budík opravdu můžete nastavit až na desátou, nebo vůbec. A home office si nadělíte nejen mezi vánočními svátky, ale také po zbytek celého nového roku. Paráda. Ale, všechno má své ale, viďte?

ALE vstanout budete stejně muset a někdy i o hodně dříve. Dokonce vstanete i rádi, po bezesné noci, po kterou jste přemýšleli, jak sehnat další zákazníky a vydělat potřebné peníze.

ALE doma se těžko odděluje práce od volna. Pokud si nevytvoříte pracovnu, nebo alespoň pracovní kout, začne vám za chvíli z práce hrabat. Hlavní radou všech odborníků na práci na volné noze je: vytvořte si pořádné pracovní místo.

ALE daně se platit přesto musí. Pokud nemáte dostatek prostředků pro zaplacení účetní, nejspíš jednou dojdete do fáze, kdy vám administrativa přeroste přes hlavu.


Jak se z toho všeho totálně nezbláznit?

Pořád se tedy ptáte, zda vám to za to stojí? Pokud se ve vašem zaměstnání cítíte svázaně a chodíte každý den s nervozitou, určitě je něco špatně. A pokud patříte k těm šťastlivcům, kteří jsou na něco dobří a to něco mohou jednodušeji prodávat bez omezení velkých korporací, vsaďte na svobodu. Nezalekněte se všech těch ALE, PŘESTO, STEJNĚ… a opravdu to udělejte.


Nebojte se, nezblázníte se, pokud:

    • Budete opravdu na sobě pracovat a nevzdáte to. Mluvte s okolím. Sdílejte svou vizi a nápady s přáteli i rodinou, nechte se podpořit.

 

  • Sportujte. Lidské tělo od přírody touží po pohybu. Ignorujte lenivé signály vašeho mozku a zvedněte se od počítače každý den. Pročistíte si mozek a utřídíte myšlenky. A těmi přece vyděláváte, nemám pravdu?

 

Čtěte také:  Začněte pravidelně vykonávat nejzdravější sport, plavání! (1.díl)

 

  • Vzdělávejte se v oboru. A dejte o tom vědět. Pokud jste odborník na volné noze, lidé chtějí vidět, že tomu tak opravdu je. Nejen že si prokrvíte mozek, ale získáte další cenné informace. To, že jste nejlepší na trhu a víte o dané problematice všechno nejlépe, tomu nevěříte ani vy sami. Nenechte si úspěch přerůst přes hlavu a uznejte, že se učíme celý život.

 

 

  • Užívejte si volna. 90% lidí na volné noze opouští zaměstnání, jelikož kvůli práci nemají dostatek volného času. Poté, co začnou podnikat, pracují celé dny bez přestávky. Nenechte, aby vás to semlelo. Napište si na kus papíru deset bodů, proč pracujete na volné noze, a co chcete, aby vám to přineslo, a pak si za tím jděte.

 

 

  • Nechtějte vše hned a radujte se z malých úspěchů. Nemusíte hned zvládnout získat velké zakázky a vydělávat statisíce. Pokud jste se odhodlali ukončit zaměstnání a dokážete se alespoň jakžtakž uživit, je to velký úspěch. Miliony lidí sní o tom, že udělají krok do neznáma a nikdy se neodhodlají. Vy jste to dokázali. Nebojte se sami sebe pochválit.

 

 

Vojtěch Skrzypek

Šéfredaktor, zakladatel Jenfit.cz

Mohlo by se vám líbit...