Proč je čaj Matcha králem mezi zelenými čaji?

čaj Matcha Vás opravdu nakopne!

Matcha je čistý japonský zelený čaj původem z Číny, který nad ostatními kvalitními zelenými čaji vyniká především svými blahodárnými účinky a výrazně specifickou chutí. Díky způsobu jeho pěstování a zajímavé konzistenci se z něj stal nekorunovaný král mezi zelenými čaji.


Proč je čaj Matcha tak zdravý?

Věhlasný čaj Matcha se pěstuje velice specifickým způsobem. 20 dní před sklizní je potřeba celou čajovou plantáž zastínit, aby rostlině byla odebrána převážná část slunečního světla, což zapřičiní, že v tomto období Matcha vytváří mnohem více chlorofylu. Tato látka je velmi prospěšná pro naše zdraví – podle studií má antibakteriální a deodoračními účinky.

Lahodnou chuť tohoto zeleného čaje zajišťuje L-theanin, což je aminokyselina, která má relaxační účinky a snižuje tak hladinu stresu. Další prospěšnou látkou v čaji Matcha je například antioxidant EGCG, díky němuž má Matcha až 17 x vyšší antioxidační kapacitu než borůvky a 26 x vyšší než acai.


Proč je čaj Matcha tak účinný?

Tento zelený čaj má opravu výrazné stimulační účinky, které zajišťuje jeho práškovitá konzistence. Ta se v nápoji nebo při vaření rozptýlí a konzumuje se tak celý čajový lístek, a ne pouze výluh z něj.

čaj Matcha vytváří mnohem více chlorofylu než běžné zelené čaje

Matcha před sklizní vytváří mnohem více chlorofylu, látku velmi prospěšnou našemu zdraví.


Něco málo o historii čaje

Z Číny do Japonska tento čaj přinesl ve dvanáctém století zakladatel zenového budhismu Eisai Mjóan. Brzy si uvědomil, že čaj Matcha je mnohem chutnější než čaje, které pil doposud. To odstartovalo jeho léta trvající experimenty se zelenými čaji.

Eisai mimo jiné přišel na to, že smícháním prachového čaje s horkou vodou dosáhneme mnohem výraznější chutě. Odboural tak zažité dogma, že se čajové listy musí vařit.

Čtěte také:  Myslete zeleně: 8 důvodů proč pít zelený čaj


Příprava čaje Matcha

  • 2 bambusové lžičky (Chashaku) nasypeme do misky (Chawan).
  • Přidáme cca 100 ml horké vody (80 °C) – nikdy ne vařící, způsobila by trpkost čaje. Nejlepší je použití měkkou vodu – vhodné aplikovat pro přípravu všech zelených čajů.
  • Metličkou (Chasen) pak šleháme čaj jako bychom malovali písmeno “M” nebo “W.” Jednoduše nahoru a dolů. Šleháním přivádíme kyslík do čaje a dojde k vytvoření pěnivé vrstvy na povrchu.
  • Po šlehání se čaj doplní horkou vodu – v závislosti na chuťových preferencích.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...