Potraviny, které Vám pomohou v boji s nadváhou

Dnešní článek věnujeme tzv. zeštíhlujícím potravinám. Jejich začleněním do svého jídelníčku podpoříte správně fungující metabolismus, napomůžete tělu pálit nežádoucí kalorie rychleji, budete se po jejich konzumaci cítit syti po delší dobu a nebudete přibírat.

Pokoušíte-li se shodit nějaký ten kilogram, považujte následující text za ultimátní seznam potravin, které skutečně nesmí chybět ve Vaší kuchyni. Níže uvedené potraviny obsahují účinné látky, jež omezují pocit hladu, i antioxidanty, které podporují správnou látkovou výměnu, dodávají organismu energii a pomáhají tak zbavit se nechtěných kilogramů. Bonusem navíc jsou mnohé vitamíny a živiny, které zpomalují proces stárnutí či preventivně působí proti vzniku některých chorob.

Pokud se Vám při čtení budou sbíhat sliny, nevadí. Klidně si naložte. Ale jen lahůdky z našeho seznamu!

Artyčok

Platí za jednu z potravin na vlákninu nejbohatších. Jeden vařený artyčok obsahuje až 10,3 g vlákniny, což činí asi polovinu doporučené denní dávky vlákniny pro ženy. Dopřejte si artyčok jako předkrm nebo si rovnou dejte čerstvý salátek z artyčoků a chřestu. Velký hlad už po něm mít nebudete!

Avokádo

I ono platí za jednu z top potravin světa. Avokádo zvládne snad všechno. Obsahuje vysoké množství mononenasycených tuků, hořčíku, draslíku, vitamínů C a E. Bývá spojováno s příznivým vlivem na zrak i posilováním srdečního svalu. Je známo jako činitel při prevenci některých typů rakoviny. Podle některých studií může avokádo přímo působit na zeštíhlování pasu. Avokádem můžete namazat celozrnný chléb, udělat z něj smoothie, omáčku..

Banán

Banány prosluly hlavně kvůli svému vysokému obsahu draslíku. Méně se už ovšem ví, že jsou i superpotravinou pro naše trávicí ústrojí. Obsahují totiž vysoké množství rezistentního škrobu. Ten je velmi důležitý pro správné fungování bakterií žijících ve střevech, funguje jako vláknina. Rezistentní škroby podporují játra „přepnout do režimu“ spalování kalorií. Cítíme se díky nim také déle sytí. Rezistentní škroby regulují krevní tlak a mohou mít pozitivní vliv při prevenci mrtvice u starších žen.

Čtěte také:  5 tipů, jak na podzim nenastydnout

Borůvky

Jeden šálek těchto bobulí plných antioxidantů obsahuje zhruba pouhých 80 kalorií a až 4 gramy vlákniny, díky níž se opět cítíme syti po delší dobu. Jsou také výborným zdrojem manganu, který umí zrychlit metabolismus a dodává nám energii. Pomáhají udržovat pokožku krásnou a eliminují příznaky stárnutí u paměti!

Čočka

Patří mezi nejvýkonnější potraviny. Je zdrojem vlákniny, proteinu, rezistentního škrobu, železa a vitamínu B. Urychluje spalování tuků a ponechává nás sytými ještě dlouho po jídle, aniž by obsahovala zbytečně mnoho kalorií.

Chilli papričky

Jsou jedním z nejsilnějších bojovníků mezi potravinami „nakopávajícími“ metabolismus. Díky látce v nich obsažené, kapsaicinu, zvyšují schopnost organismu spalovat energii, přidané do jídla dokážou zajistit spálení až o 90 kalorií navíc! Aby toho nebylo málo, honosí se chilli papričky i vysokým obsahem vitaminu C. Hodí se do nejrůznějších směsí, na omelety, do salátů i hořké čokolády.

Jablko

Jako bohatý zdroj pektinu, vlákniny a vitamínu C by jablka měla být stálým členem Vašeho jídelníčku. Pektin zpomaluje zažívání, a brzdí tak pocit hladu. Studie dokazují, že doplněním běžného jídla jablkem se výrazně sníží množství celkově přijatých potravin a že jablka působí jako přirozený potlačitel apetitu. Jablka neloupejte, slupka obsahuje živin nejvíc.

Mandle

Pomáhají snižovat cholesterol, a udržují Vás tak fit a štíhlé. Jsou také méně kaloricky vybavené než ostatní ořechy. Fungují jako výborný zdrojem mono- a polynenasycených tuků, vlákniny i vitamínu E. Hrst mandlí můžete pojmout jako malou svačinku nebo je posekané přidávat do salátů, omáček či jimi dochucovat smoothies.

Popcorn

Ano, čtete správně. Samozřejmě nemáme na mysli klasický filmový popcorn doladěný kilem másla a litrem cukrové polevy. Čistý popcorn je ovšem výborným zdrojem vlákniny a bílkovin, úspěšně tedy plní žaludky hladovců, aniž by dodával přebytečné množství kalorií. Napříště jej zvolte namísto crackerů nebo chipsů.

Čtěte také:  V čem je zelená káva jiná

Vejce

Možná o nich většinou nesmýšlíte jako o krmi podporující hubnutí. Rychle své mínění přehodnoťte. Vejce jsou plná bílkovin, které Vás rychle nasytí a zabijí mlsnou. Podle jedné studie korpulentnější dámy, které po dobu testování a dodržování dietního programu snídaly vejce, dokázaly zhubnout dvakrát víc než jejich kolegyně, jež snídaly pečivo. Vejce také obsahují aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, který podporuje správnou činnost metabolismu, a napomáhá tak rychlejšímu spalování tuků.

Zelí

Tato extrémně nízkoenergetická potravina je velmi bohatá na antioxidanty i vitamín C. Jen uvažte, 22 kalorií na šálek čerstvého zelí! Uvařte si tedy polévku, udělejte salát, naplňte celozrnné sendviče.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...