Objevte kouzlo domácí kosmetiky – hrajte si užitečně.

Kůže je naším největším orgánem, a vyžaduje tedy adekvátní péči. Do jistého věku je krásná, pevná a hladká, avšak snad až příliš brzy začne projevovat známky stárnutí a připomínat nám nešvary našeho životního stylu. Ztrácí elasticitu a první vrásky naznačují, že nezůstanou samy. Každý bojuje, jak umí, většina však sáhne po nějakém produktu z nabídky specializovaných obchodů a drogerií. Kosmetický průmysl nám totiž slibuje zázraky – prevenci vrásek a jejich likvidaci, vypnutí kůže, eliminaci strií či celulitidy.. a vydělává na tom miliardy. Některé kosmetické výrobky možná efektivně ničí kruhy pod očima, ještě efektivněji však ničí obsah našich peněženek.

V přírodě se naštěstí vyskytuje nepřeberné množství látek, které, jsou-li správně užívané, dovedou zázraky minimálně takové, jaké slibují komerční kosmetické výrobky. Tyto látky jsou navíc snadno dostupné, bezpečné a směšně levné. Současný trend výroby domácí kosmetiky tuto skutečnost skvěle ilustruje.

Šetří peněženku i životní prostředí

Kosmetika připravená doma má oproti průmyslově vyráběné mnoho výhod. Obsahuje jen to, co je pro daný výrobek nutné, nebo jen to, co uznáte za vhodné. Snadno se tak vyhnete konzervantům, zahušťovadlům, bělidlům a umělým barvivům, parfémům, silikonům nebo ropným derivátům. Toto je důležité zejména pro jedince trpící alergiemi nebo majitele zvláště citlivé kůže. Jednotlivé ingredience můžete kombinovat libovolně dle jejich účinku, dostupnosti nebo Vašich preferencí. Výsledná podoba výrobku je zcela na Vás.  Můžete si vyrobit krém hutný a mastný nebo lehký a nadýchaný, vonící po šeříku nebo vanilce, velký nebo malý. Výroba domácí kosmetiky se tak trochu podobá alchymii. Máte možnost donekonečna zkoušet nejrůznější kombinace a postupy, a svůj produkt tak stále vylepšovat. Inspiraci se zde meze nekladou! A těch peněz, co ušetříte..

Není-li Vám osud životního prostředí či laboratorních zvířat lhostejný, výroba domácí kosmetiky pro Vás bude dalším logickým krokem. Vždy můžete volit ingredience, které pochází z ekologicky kontrolované výroby a suroviny nakupovat u společností, které se prokazatelně nepodílí na testování kosmetických produktů na zvířatech. Nádobky, dózy a skleničky na své výrobky můžete recyklovat do nekonečna. Ohleduplnost k okolnímu světu Vám zaručeně přinese ještě větší radost z vlastního výrobku!

Čtěte také:  Jaké situace mohou nastat při hubnutí a jak je řešit

Úžasné je, že doma si můžete vyrobit vše od balzámu na rty přes oční séra a dekorativní kosmetiku až po čistící prostředky. Nepotřebujete k tomu žádnou laboratoř ani vysokoškolský titul z chemie. Začít můžete jen s několika málo ingrediencemi,  jejichž nákup peněženka stěží zaregistruje. Obvyklými surovinami pro většinu kosmetických výrobků bývají tuhá másla (kakaové, bambucké, kokosové..), tekuté oleje (jojobový, olivový, arganový..) a esenciální oleje. Záleží jen a jen na Vás, jaké suroviny zvolíte a věřte, že je z čeho vybírat. Pozor, patří-li vaření mezi Vaše koníčky, je velmi pravděpodobné, že tato kosmetická “alchymie” Vás pohltí zcela.

Dodržujte základní pravidla

Návodů, receptů a postupů je enormní množství, inspirujte se v literatuře či na internetu, experimentujte a najděte si svůj vlastní postup. Důležité je znát a dodržovat několik základních pravidel. Používejte pouze kvalitní suroviny. Často se píše, že pro výrobu můžete využít takřka vše, co máte v kuchyni. Naše pokožka ale nedokáže “strávit” to, co žaludek. Citlivá kůže očního okolí Vám za citrusovou šťávu nebo chilli papričky nepoděkuje. Při výrobě i užívání domácí kosmetiky dodržujte hygienu. Pamatujte, že produkty, v nichž se vyskytuje voda (např. pleťová mléka, krémy), podléhají zkáze daleko rychleji než výrobky, ve kterých se voda nevyskytuje. Je tedy nutné je skladovat v lednici a spotřebovat během několika dní až týdnů (záleží na povaze výrobku), nebo zakomponovat vhodný konzervant a dobu spotřeby tak prodloužit. Uvědomte si, že i některé přírodní ingredience mohou působit dráždivě – vybírejte tedy suroviny pro svůj výrobek zodpovědně. Například některé esenciální oleje reagují na intenzivní sluneční záření a nehodí se tak do letní kosmetiky. Do kosmetické péče o děti se esenciální oleje nehodí dokonce vůbec. Poznejte své suroviny, používejte kritické myšlení a kosmetická alchymie se rychle stane Vaším novým koníčkem.

Čtěte také:  Nečekaně chutné tipy na zajímavé a zdravé zahřívací nápoje

Pro inspiraci začátečníkům přikládáme ilustrativní recept, jejž můžete donekonečna obměňovat a vylepšovat.

Jednoduché tělové máslo – extra výživné!

1/4 hrnku olivového oleje (nebo jojobového, avokádového..)

2 lžíce kokosového oleje

2 lžíce bambuckého nebo kakaového másla

1 lžíce včelího vosku

Chcete-li, přidejte pár kapek esenciálního oleje dle vlastní volby nebo vitamínu E.

Ve vodní lázni na mírném plameni zahřejte včelí vosk. Přidejte oleje a másla a míchejte, dokud se vše nespojí. Stáhněte z plamene a nechte zchladit na 20 až 40 minut, dokud nezačne směs pomalu tuhnout. Nyní přidejte pár kapek esenciálního oleje nebo vitaminu E a pomocí ručního mixéru (například) šlehejte, dokud nebude hmota dokonale propojená a nadýchaná. Přendejte do vhodné uzavíratelné nádoby a je hotovo! Uchovávejte při pokojové teplotě či v lednici. Pamatujte, že součástí receptu není konzervant, je tedy potřeba hlídat spotřebu.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...