Nejíst po páté hodině – naprostá hloupost

Snažíte se zhubnout? V tom případě se vsadím, že už jste někdy slyšeli o tom, že když chce člověk zhubnout, nesmí si dát po páté hodině ani sousto. Netuším odkud tento hojně rozšířený mýtus pochází, ale postupem času si jich ukážeme ještě mnohem víc. Dnes se ale zaměříme právě na tento. Vysvětlím vám nejen to, proč je hladovění po páté hodině hloupostí ale také to, jak ve večerních hodinách správně jíst.

Nejíst půl dne je moc

Někteří lidé můžou tvrdit, že jim tato metoda opravdu pomohla a zhubli s ní pěkných pár kil. Ano, je to možné, ale v důsledku snížení celkového denního přísunu energie a ne tím, že od páté hodiny nejedli. Zní to logicky. Od páté hodiny bychom neměli jíst, protože se snižuje naše fyzická aktivita a tím má tělo prostor k ukládání tuků. Počítáme li ale s tím, že průměrný člověk nechodí spát v 7 hodin, ale později a také s tím, že snídá přibližně kolem sedmé hodiny ranní. Je tedy jasné, že je většinu dne bez jídla.

Poslouchejte své tělo

Po několika týdnech si na tento režim zvyknete a pocit večerního hladu odezní. Je to dobře nebo špatně? Díky tomuto hladovění přispíváme k tloustnutí. Jak je to ale možné? Tělo se totiž přizpůsobí tomu, že večer už nedostane dostatek energie k jeho normálnímu fungování, což znamená, že si začne dělat tukové zásoby, aby mělo z čeho čerpat i po páté hodině. Může to mít ale i jiné následky. Touto radikální změnou jídelníčku tělu nedodáváme dostatek energie a vitaminů pro jeho normální fungování, což často vede ke zhoršené kvalitě vlasů a nehtů a hlavně ke zvýšené únavě.

Kdy a co jíst a nejíst?

Poslední jídlo bychom si měli tedy dát přibližně 2 až 3 hodiny před spaním. Pamatujte ovšem na to, že večeře by opravdu měla být tím nejmenším jídlem dne. V zásadě je třeba držet se dvou pravidel. K večeři bychom měli sníst jídlo obsahující co nejméně sacharidů, ale hodně bílkovin. To znamená vyhnout se jídlům jako je světlé pečivo, chleba (ano, chleba s pomazánkou je kalorickou bombou), ovoci a nedejbože chipsům a jiným pochutinám. Čím tedy zahnat večerní hlad? Kvalitním zdrojem bílkovin jsou například vajíčka, mléčné výrobky, šunka nebo luštěniny. K těmto pokrmům by neměla chybět zelenina! Ideální je zeleninový salát (bez těstovin) s mozzarelou, trochou olivového oleje a k tomu tmavé pečivo. Další skvělou večerní svačinkou je také například bílý jogurt. Nezapomínejme však na to, že správný jídelníček je třeba zvolit na celý den.

Čtěte také:  Žijte zdravě, žijte déle: 7 zvyků, které vás udrží fit do vysokého věku

Autor: David Web (fitness trenér), Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...