Lékořice – sladké dřevo, jenž podpoří imunitu

Když se řekne lékořice, mnoho z vás si jistě představí bonbóny – černé lékořicové “pendreky”. Avšak věděli jste, že se jedná o bylinu, jenž se pyšní mnoha léčivými účinky? Co jste o ní ještě nevěděli?

Lékořice lysá

Odborně lékořice lysá, avšak někdy označována také jako “sladké dřevo” je mohutná bylina, jenž může dosahovat výšky až přes 1 metr. Výborně roste na suchých slunných místech, a to i v České republice – zejména na jižní Moravě. Květy rostliny jsou zbarvené modrou až fialovou barvou.

Odvar z kořene

Za léčivý se považuje zejména kořen, z něhož se připravují různé odvary, sirupy, tinktury a nálevy. Nejvhodnějšími rostlinami pro sběr kořene jsou ty tříleté. Na sběr kořene můžete vyrazit v podzimním období, a sice od září do října. Jmenovanými produkty, vyrobenými z kořenu lékořice se můžete i předávkovat, a proto není vhodné je užívat dlouhodobě. Při předávkování můžete pociťovat silné bolesti hlavy či nevolnost.

Velké množství prospěšných látek

Lékořice má mnoho zdraví prospěšných vlastností, a to především díky flavonoidům, vitamínům E, B, biotinu, lecitinu, manganu a dalším účinným látkám.

Nemalé množství léčivých účinků

Jak již z nadpisu plyne, lékořice posiluje imunitu, avšak to není zdaleka vše. Dále zmírňuje únavu, pomáhá při různých zánětech dýchacích cest, při menstruačních potížích, ekzémech. Použití se jeví jako vhodné i při horečkách, které dokáže mírně snížit.

Sladká chuť

Chuť lékořice je sladká, a proto se často využívá nejen ve zdravotnictví, nýbrž i v potravinářství. Přidává se do likérů, ale i do nealkoholických nápojů. Děti i někteří dospělí milují pendreky vyrobené právě z lékořice či další bonbóny.

Autor: Marketa98, Foto: Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...