Menopauza a její příznaky

Depressed woman with headache hand holding her head on the bed

Vědci zjistili, že průměrný věk žen, u kterých se začínají vyskytovat první příznaky menopauzy, je 48 let. Menopauza začíná v době, kdy se ženě nedostaví menstruace po dobu jednoho roku. V průběhu tohoto období může žena zažívat různé nepříjemné příznaky, které se vážou na probíhající hormonální změny v těle. Zjistili jsme, které symptomy jsou nejtypičtější a jaký vliv může mít na průběh menopauzy strava.

Prudká změna nálad

Časté změny nálad v období menopauzy jsou běžné, dochází k nim rapidně a bez jakýchkoliv zjevných příčin. Dobrou zprávou je, že postupem času se výkyvy nálad spolu s nástupem fyziologických změn stávají přirozeně méně častými.

Návaly

Nadměrné pocení, pocity horka a zčervenání v obličeji, které vzápětí střídá zimnice. Takové symptomy v menopauze zažívá zhruba každá druhá žena. Ženy by se v tomto případě měly vyhnout alkoholukořeněnému jídlu a nadměrnému kouření. Ke zmírnění pocitům úzkosti, které návaly způsobují, může pomoci jóga či meditace. Doporučuje se nosit volné oblečení z prodyšného materiálu.

Křečové žíly

Výskyt křečových žil je u žen častější než u mužů a hlavním důvodem jsou estrogeny. V období hormonálních změn je tak riziko vytvoření či zhoršení křečových žil větší. Křečové žíly se mohou projevovat pocitem těžkých nohou a měly by se léčit již od prvních příznaků, aby se nestaly příčinou dalších onemocnění, např. trombózy.

Libido

Snížená hladina estrogenu v ženském těle v období menopauzy může utlumit sexuální touhu a v horším případě mít za následek i bolestivý styk. Mnoho žen navíc přibývá na váze, což může negativně ovlivnit jejich sebevědomí.

Všechny uvedené příznaky lze částečně pozitivně ovlivnit stravou. Jídelníček by měl být bohatý na potraviny s vysokým obsahem vápníku, mezi které se řadí sója, fazole, hrášek nebo čočka. Chybět by neměl ani dostatečný přísun vlákniny, jejímž výborným zdrojem jsou celozrnné potraviny. Omezit by se naopak měla konzumace alkoholu, rafinovaného cukru a soli.

Čtěte také:  4 tipy, jak jíst zdravě, i když nemáte moc času

Autor: Jitka J, Foto: Freepik.com

Mohlo by se vám líbit...