Kokosový olej – 9 důvodů proč ho mít doma

O kokosovém oleji se všude kolem nás mluví jen v superlativech. Proč? Zkrátka proto, že opravdu super je. Jeho  využití je širší než řada na burger v americkém McDonaldu. Pojďme se tedy společně podívat na to, kde a jak lze tento olej použít a v čem vyniká oproti ostatním alternativám.
Konzumace

Panenský kokosový olej (za studena lisovaný), v sobě zachová velkou koncentraci vitaminu A, C a E. Při jeho konzumaci se jeho blahodárné účinky projeví už v ústech, kde působí antibakteriálně. Ale proč bychom jej měli jíst?

1. Redukce váhy

Kokosový olej je doporučován dietology z jednoho prostého důvodu. Tělo jej déle tráví, což znamená, že tělu dodává energii postupně. Díky tomuto faktu tedy tělo nemá potřebu ukládat přebytečnou energii v podobě tuků. Kokosový olej se v těle neukládá, jako ostatní tuky. Rozloží se na glukózu. Kokosový olej neobsahuje žádný cholesterol! Konzumace oleje skvěle zažene chuť na sladké, jelikož rychle doplní sacharidy. Kdybyste ke stejným účelům využili například čokoládu, bude se jednat o naprostou kalorickou bombu. Díky kokosovému oleji se můžete vyvarovat tzv. jojo efektu.

2. Příprava pokrmů

Kokosový olej se hojně využívá v gastronomii, kde je schopný téměř úplně nahradit ostatní druhy olejů. Je vhodný pro smažení, vaření i pečení. Kokosový olej se nepřepaluje, jako ostatní oleje, je totiž stabilní až do 200°C. Vyzkoušejte si udělat například palačinky na kokosovém oleji. Výsledek vás určitě překvapí.

3. Imunitní systém a ostatní výhody

Ano, i v této oblasti “kokosák” dominuje. Jak ale může olej posilovat imunitu?
Kokosový olej obsahuje velké množství antioxidantů a také nasycených mastných kyselin jako například kyseliny laurové, kaprylové, kaprynové nebo kyseliny myristové. Ty působí jako přírodní antibiotika. Navíc narušují lipidové membrány bakterií, virů a kvasinek. Tímto pomáhá při léčbě chřipky a nachlazení. Chcete další důvody proč si jej pořídit? Dobrá. Dále také vyrovnává hladinu cukru v krvi (dobré pro diabetiky), snižuje hladinu cholesterolu a riziko infarktu a zlepšuje trávení.
Kosmetické využití

Čtěte také:  12 nejlepších přírodních spalovačů tuků

V kosmetice můžeme kokosový olej najít už snad úplně všude a není to náhoda. Projdeme si tedy kosmetická využití.

4. Tělové mléko

Kokosový olej s přehledem nahradí kdejaký krém na pokožku. Dokonale hydratuje kůži a dodává jí potřebné vitaminy. Navíc na těle vydrží dlouho, jelikož vytvoří mastný film, který o pokožku neustále pečuje.

5. Opalovací krém

V přímořských oblastech je kokosový olej hojně využíván jako opalovací krém. V dnešní době obsahují opalovací krémy spoustu toxinů, které se dále dostávají do krve. Kokosový olej byl v opalovacích krémech využíván, než se jej firmy rozhodly nahradit levnější alternativou. Má totiž schopnost blokovat nebezpečné UV záření. Díky vysokému obsahu antioxidantů také zabraňuje spálení, nebo oxidačního stresu pokožky, což je častou příčinou rakoviny kůže.

6. Přípravek proti akné

Díky jeho antibakteriálním účinkům je skvělým bojovníkem proti akné. Dá se skvěle s kombinovat s Tea tree olejem. Stačí pár kapek tohoto oleje s kokosovým a vznikne kombinace péče o pokožku s extrémním antibakteriálním účinkem. Tím, že kokosový olej neucpává póry, je vhodný jako noční maska.

7. Kokosový olej na vlasy

Používá se pro vlasové zábaly proti lámání vlasů a konečků a samozřejmě proti lámání vlasů. Při pravidelnějším používání eliminuje výskyt lupů. Doporučuje se smíchat kokosový olej a med v poměru 1:1. Poté aplikovat na vlasy a nechat působit přibližně 40 minut. Vlasy budou vyživené a lesklé.

8. Bělí zuby

Ano opravdu. Různé druhy olejů se k těmto účelům používaly už od starověku. Nejvhodnější je pro to ale jaký jiný, než kokosový olej. Zubní pasty, nebo jiné přípravky jsou agresivní a narušují zubní sklovinu. Olej se dá zkombinovat s jedlou sodou a využít jej jako zubní pastu. Jde to ovšem i bez ní. Kokosový olej také zklidňuje dásně a zabraňuje vzniku zánětů a aftů.

Čtěte také:  Zdravé mungo fazolky s chilli a zeleninou

9. Masáže 

Kokosový olej je skvělou náhradou jiných masážních olejů. Krásně voní a plní naprosto stejnou funkci. Pokud by se masáž zvrhla v něco víc, nevadí. Kokosový olej je totiž výborný lubrikant! Navíc má antimikrobiální působení.
Závěr

Stručně a jasně by ani u Vás doma neměl panenský kokosový olej chybět. Myslím, že si v každé domácnosti své využití najde.

Autor: David Web, Foto: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...