Běh je elixírem mládí. Naučíme Vás, jak běhat správně – 1. díl
Jaro přímo vybízí k pohybovým aktivitám. Mnoho z nás znovu bilancuje nad svou fyzičkou a cítí, že je nejvyšší čas dostát svým novoročním předsevzetím, jiní tuší, že léto je na blízku a na své tělesné schránce je skutečně třeba zapracovat. Připravili jsme pro Vás dvoudílnou sérii o běhu, nejpřirozenějším lidském pohybu a ideálním sportu. Běh se stává stále populárnějším. Povíme Vám, proč je běh dobrý pro Vaše zdraví a jak s ním správně začít.
Pravidelně vykonávaný běh nebo jogging je jednou ze zdraví nejprospěšnějších aktivit vůbec. Jistě jste slyšeli, že běhání ničí kolena. Opak je pravdou. Správně prováděný běh napomáhá růstu kostní hmoty, zpomaluje stárnutí kostí a zlepšuje stav a kvalitu kloubů. Velmi významně bojuje proti vzniku kardiovaskulárních chorob, ve srovnání s „neběžci”až o polovinu. Podporuje zdravý krevní tlak. Hraje roli při prevenci vzniku rakoviny či degenerativních chorob mozku. Pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku, zvyšuje koncentraci, dlouhodobě zlepšuje náladu. V neposlední řadě také tvaruje tělo, a pomáhá tak navýšit Vaši atraktivitu.
Při pravidelném běhání budete trávit čas na čerstvém vzduchu a seznámíte se s novými lidmi. Navíc jde o sport, který můžete vykonávat téměř kdykoli a kdekoli a nemusíte platit žádné vstupné nebo členské poplatky.
Chcete-li se pustit do pravidelného kondičního běhu, je třeba začít správně. Je důležité, abyste už od začátku měli z pohybu radost a aby nehrozilo, že od svého předsevzetí po počátečním neúspěchu či zklamání rychle upustíte. Uvažte proto naše doporučení, sepsaná dle zkušeností osobních trenérů a profesionálních maratonských běžců.
Vymezte si realistické cíle
Kondiční běh jako sport vyžaduje jistou míru znalostí a zkušeností. Je tedy třeba začínat pomalu a trpělivě. Pokud si zadáte příliš vysoká očekávání, běhání pro Vás bude nepříjemné, a bude Vás dokonce bolet. Můžete také ublížit svým kloubům a svalům. Vaše sebevědomí může zasáhnout pocit, že v tomto sportu nejste dobří, a to Vás snadno odradí od dalších pokusů. Lidé obvykle rádi dělají to, co jim jde, a často zapomínají, že začátky jsou vždycky, až na výjimky, těžké. Ani běhání není jiné! Neočekávejte od sebe nesplnitelné.
Investujte do kvalitní obuvi
Odhodlání a vůle je základ, správné obutí taktéž. Nákup nákladných sportovních souprav, GPS hodinek či zátěžových manžet odložte na později. Namísto toho investujte do kvalitních běžeckých bot. Ty jsou pro správně vykonávaný a bezpečný pohyb zcela zásadní. Chrání Vaše klouby, optimalizují běh, napomáhají radosti z pohybu. Pro začátek opravdu potřebujete pouze kvalitní boty, přičemž je vcelku jedno, jaký outfit k nim obléknete. Pečlivě vybírejte a zvolte takové, které Vám opravdu sednou. Vyzkoušejte jich v obchodě klidně několik a pořádně se v nich projděte, je-li to možno, klidně i proběhněte. Pamatujte, že ani do kvalitního běžeckého obutí nemusíte investovat tisíce.
V začátcích buďte opatrní
Pokud s během začínáte poprvé v životě nebo je Vaše fyzička tak trochu na pováženou, trpíte-li nadváhou či jiným zdravotním omezením, začínejte opravdu pomalu. Zpočátku si hravě vystačíte s energickou chůzí. Specialisté radí střídat 1 minutu rychlé chůze a 1 minutu joggingu, pomalého vyklusávání. Takové střídání proveďte desetkrát až patnáctkrát. Trénink aplikujte dvakrát týdně. Brzy budete moci zhodnotit svůj potenciál a případně přistoupit k dalšímu kroku.
Máte-li s kardio tréninkem (pravidelný nedělní fotbal, víkendový squash s kamarádem..) již nějakou aktuální zkušenost, můžete se pustit do větší výzvy. Běhejte stabilním pomalejším tempem 20-30 minut, dvakrát až třikrát týdně.
Nepřetěžujte se
Z tréninku chcete mít přece radost. Pro začátek doporučujeme tzv. pravidlo 3K: komfort, kontrola, konverzace. Nepohodlí při běhání má být minimální, tělo a pohyb musí být pod kontrolou. Během tréninku máte být schopni normální konverzace s případným běžeckým partnerem. Jste-li při pohybu sotva schopni vydat hlásku, zvolněte tempo. To je ideální právě tehdy, je-li možno vést lehkou konverzaci.
Pokračování příště!
Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com