Vlašské ořechy mají výborné zdravotní benefity

Vlašské ořechy určitě znáte. Rostou volně v přírodě, na zahradách, v sadech. Jsou to plody stromu zvaný ořešák, jsou plné živin a velmi příznivě působí na naše zdraví. Jejich neznámějším účinkem na zdraví je blahodárný vliv na mozek. Sama struktura vlašského ořechu navíc mozek připomíná. Vlašské ořechy můžete konzumovat syrové, můžete z nich vytvořit náplň do buchet, do koláčů, můžete z nich připravit čalamádu k masu. Škála využití těchto typických českých ořechů je velmi pestrá. Zařaďte je do svého jídelníčku i vy.

Živiny obsažené ve vlašských ořeších

Vlašské ořechy obsahují skutečně velkou spoustu živin. Z vitamínů rozpustných ve vodě jsou to vitamíny skupiny B a vitamín C. Z vitamínů rozpustných v tucích jsou to vitamíny A, E a K. Kromě vitamínů ve vlašských ořeších najdete také lutein, antioxidanty, bílkoviny, esenciální mastné kyseliny a minerály. Z minerálů je nejvíce zastoupený hořčík, vápník, fosfor, draslík, sodík, zinek a mangan. Doporučené množství ořechů pro dospělého člověka je 30-50 g vlašáků pro dospělého ořechu. Toto množství odpovídá zhruba jedné hrsti.

Příznivé účinky vlašáků na zdraví:

  • podporují dobré zdraví mozku, zvyšují jeho aktivitu
  • slouží jako zdroj rychlé energie pro tělo
  • působí jako prevence srdečních onemocnění
  • snižují hladinu nebezpečného LDL cholesterolu
  • regulují krevní tlak a průběh onemocnění cukrovkou
  • působí v těle protizánětlivě
  • zlepšují zdraví očí
  • zvyšují plodnost

Jak vlašské ořechy skladovat

Skladování ořechů je velmi důležité. Jejich nesprávné uskladnění totiž může způsobit ztrátu cenných živin. Jak na to? Za prvé, dávejte pozor, ať ořechy nežluknou. To by se mohlo stát kvůli vysokému obsahu tuku v ořeších. Je proto lepší uchovávat ořechy ve skořápce a loupat je postupně. Za druhé, ořechy vždy uchovávejte v suchu a ideálně na chladném a tmavém místě (teplota by neměla přesáhnout teplotu 20 stupňů). Za třetí, ořechy vždy uložte do dobře uzavíratelné nádoby, aby nechytily pachy jiných aromatických potravin.

Čtěte také:  Jak si upéct domácí chléb

Autor: Bc. Barbora Uhlová , Foto: Pixabay

Zdroj: Calorie-charts.info

Mohlo by se vám líbit...