5 důvodů, proč vyzkoušet splitboarding
Představujeme vám splitboarding – relativně nový sport, který kombinuje klasické sjezdové lyžování a skialpinismus s jízdou na snowboardovém prkně.
Co je splitboarding
První splitboard sice vznikl už v 90. letech minulého století, do povědomí široké veřejnosti se ale dostává teprve nyní. Jedná se o speciálně upravené snowboardové prkno, které lze podélně rozpojit na dvě lyže určené ke stoupání do svahu a následně zase spojit a upravit pro sjezd. A proč vám jízdu na splitboardu ze srdce doporučujeme?
Na svah i přes uzavřené vleky
Rostoucí oblibu splitboardingu zapříčinila mimo jiné koronavirová krize a s ní spojená protiepidemická opatření, kvůli kterým se minulý rok lyžařské vleky v Česku nakonec nerozjely. Pro příznivce splitboardingu žádný problém. K tomu, aby se dostali na svah a užili si následný sjezd, jim stačilo rozpojit splitboardové prkno a takto vzniklé lyže opatřit stoupacími pásy. Skvělé, nemyslíte?
Už žádné fronty na vlek
Také vás nebaví stát nekonečné fronty na vlek nebo lanovku? Se splitboardem nic takového nehrozí. Dokud budete mít dostatek sil, můžete si na svah vyšlápnout sami. Pomohou vám s tím stoupací pásy a skialpinistické hůlky. Pak už si jen užíváte ničím nerušenou jízdu na snowboardu.
Podíváte se za hranice sjezdovek
Při splitboardingu pro vás není v podstatě žádný terén nedostupný. Vydat se tak můžete daleko za hranice upravených sjezdovek a objevovat dosud nepoznaná místa. Zvlášť pokud holdujete adrenalinu, nadchne vás možnost vyzkoušet si jízdu ve volném terénu a zcela nedotčeném prašanu.
Myslete přitom ale na své bezpečí, a to i v českých horách, kde riziko pádu laviny není tak vysoké jako například v Alpách. I přesto se vyplatí mít po ruce základní lavinovou výbavu, která zahrnuje lavinový vyhledávač, sondu a lopatu.
Procvičíte celé tělo
Opakované výstupy a následné sjezdy dají zabrat celému vašemu tělu. Zapojíte při tom svaly, o kterých jste dosud neměli ani tušení, a posílíte svou fyzičku. Splitboarding potrápí především vaše stehenní a hýžďové svaly, neodpočinou si ale ani zádové svaly a svaly na rukou.
Tip: Jen co se ze svahu vrátíte domů, nezapomeňte si udělat čas na strečink. Vyhnete se tak bolesti svalů, která by vás mohla druhý den nepříjemně zaskočit.
Spálíte při tom kalorie
Splitboarding je pro shazování nadbytečných kil více než vhodným sportem, jelikož při něm dokážete spálit značné množství kalorií. Kolik přesně, zatím nevíme. Vycházet ale můžeme ze studií, které se zaměřily na ostatní zimní sporty. Zajímat nás bude zejména lyžování, snowboarding a skialpinismus, jelikož splitboarding kombinuje v podstatě všechny tři tyto aktivity.
- Za hodinu středně náročného lyžování můžete vydat kolem 1 700 kJ (400 kcal). Záleží samozřejmě na typu terénu a stylu jízdy.
- Za hodinu snowboardingu spotřebujete zhruba 1 900 kJ (450 kcal).
- Za hodinu chůze na lyžích, tedy skialpinismu, spálíte téměř 3 000 kJ (700 kcal).
Jak vybrat splitboard
Při výběru splitboardu bude hrát roli zejména jeho délka a tvrdost. Obecně přitom platí, že pro pohyb ve volném terénu je lépe sáhnout po tvrdším a delším prkně. Neméně důležité je prohnutí mezi vázáním (tzv. camber) a přizvednutá špička pro zvýšení efektu nadnášení v hlubokém sněhu.
Tip: Pokud si s výběrem nevíte rady, mrkněte na Heureku. Najdete tam splitboardy přesně podle svého gusta.
Autor Heureka.cz, foto: Pexels.com