Největší alkoholový mýtus: V malé míře prospívá a při hubnutí neškodí

„Pomáhá mi usnout.“

„Lépe se mi po něm tráví.“

„Má pozitivní dopady na hubnutí.“

„Zrychluje metabolismus.“

„Obsahuje spoustu antioxidantů.“

alkohol, zdraví alkoholu, prsopěšnostalkoholu, alkohol při hubnutí

www.pixabay.com

….A cukru. A kalorií. Ale to už vám o víně nikdo nepoví. Alespoň žádná z kamarádek, která si každý večer před spaním dopřává tradiční „dvojku“.

Kolem alkoholu se vznáší nejen oblak těžké ranní kocoviny, ale taky spousta mýtů.  Mezi ty největší patří, že v malé míře je alkohol pro tělo prospěšný. Hned za ním je povídačka, že jedna sklenka denně v dietě ničemu neuškodí.  Přitom si dovedete lehce spočítat, že tomu tak úplně nebude.  Proč, to vám objasní jednoduchá tabulka níže.

Mezi pověstnými hráči v regálech 18+ najdeme v nejpočetnějším zastoupení pivo, víno a tvrdý alkohol. A přesně ty jsme podrobili  důkladnější kontrole.

Pivo Červené víno suché Pálenky 40%
Kalorická hodnota Kj/1l 1550 2900 9300
Kalorická hodnota Kj/porce 775/půllitr 598/ 2dcl 740/velký panák
Prospěšné látky Vitaminy B1, B2,B6, kyselina listová a další. Obsahuje přírodní antioxidanty;
působí proti nemocem srdce a cév;
vitaminy C, B1, B2, B6  látky a stopové prvky draslíku, hořčíku, vápníku, železa, sodíku.
Při pití na lačno  zlepšuje trávení a metabolické procesy;
desinfikuje dutinu ústní.

Například půllitr piva obsahuje 775 kilojoulů (Kj), což odpovídá polovině večeře nebo větší svačině. Jak to tak ale bývá, u jednoho zůstane málokdy – při posezení v restauraci padnou 3 pivka ani nevíte jak a spolu s nimi 2 325 Kj. To  je ekvivalent vydatného obědu, čokolády nebo balíku slaných krekrů. Podobně jsou na tom pálenky. Pokud během jedné oslavy vypijete 4 neškodné panáky, k vyhlášenému babiččinu koláči a zákuskům navíc přidáte 2960 kilojoulů. To odpovídá zhruba polovině až třetině denního příjmu.

Vitaminy, antioxidanty….A stejně je to pořád jed

Snad u každého alkoholu najdeme alespoň nějaké pozitivní účinky. Člověk by si až řekl, že místo ovoce a zeleniny je na místě zvýšit konzumaci právě alkoholu.

Čtěte také:  Buďte COOL – buďte off-line!

Ne všechny pozitivní účinky ovšem budou opravdu působit blahodárně na váš organismus a je nesmysl se jimi řídit. V základě totiž alkohol byl, je a vždy bude jed, kterým tělu nepomůžete ani s několika argumenty o jeho prospěšnosti v rukávu.

V malé míře léčí? Neléčí.

Jeden z mýtů o alkoholu je, že v malé míře působí prospěšně.  Nepůsobí. Má sice nějaké pozitivní vlivy, to však nemění nic na tom, že se stále jedná o trávení organismu.  Jestliže vám tak na jedné straně alkohol dodává nezbytné vitaminy, ale na straně druhé se jeho konzumace pomalu podepisuje na stavu vašich ledvin, asi to nebude úplně situace „win-win“*.

A pokud alkoholu přece jen neodoláte, vybírejte láhev vína nebo pálenky pečlivě. Zaměřte se na kvalitu, ne cenu – jako u všech potravin, i tady platí, že levné produkty obsahují dochucovadla, barviva,  přidaná aromata…

*Win-win – situace, kdy obě zúčastněné strany dojdou k uspokojivému výsledku

I v případě alkoholu hraje důležitou roli kvalita

Pojďme na chvíli přirovnat alkohol k čokoládě. Určitě souhlasíte, že kakao má mnoho blahodárných vlivů na lidský organismus. Nicméně, tabulka čokolády za 10 Kč viděla kakao možná tak z rychlíku. Jeho pozitivní účinky mnohonásobně přebije armáda nezdravých tuků a cukrů.  Jestliže si připlatíte za kvalitní hořkou čokoládu, situace se mění. Ovšem stejně jako u alkoholu, i tady platí – všeho s mírou. Pokud čokoládu včas neodložíte do spíže a celou ji sníte na posezení, spíš než růst odolnosti organismu, očekávejte nárůst centimetrů v oblasti pasu.

Je tedy na čase změnit přísloví „V malé míře léčí“ na „V malé míře neškodí.“  Ovšem co se týče hubnutí, to je zase jiná pohádka…

alkohol, zdraví alkoholu, prsopěšnostalkoholu, alkohol při hubnutí

www.pixabay.com

Jste v redukci? Pak si alkohol raději odpusťte

Pokud nahlédnete do naší tabulky ještě jednou, uvidíte, že nejméně kalorií z výše zmíněných druhů alkoholových nápojů obsahuje pivo. Ovšem je třeba myslet i na konzumovanou dávku  – v půl litru piva je  775 Kj, místo kterých byste si mohli dopřát plnohodnotnou svačinu.  Nastejno dopadnete i s velkým panákem 40 % pálenky (740 Kj/40 ml). Když si dáte dvě „deci“ červeného suchého (!) vína, budete se pohybovat kolem 600 Kj.

Čtěte také:  Rostlinné oleje jsou zdravé. Naučíme Vás vybrat ten pravý

Jestliže se octnete na večírku a budete pořádně slavit, není těžké, aby padla celá láhev vína a pár piv k tomu. Pivo navíc podporuje chuť k jídlu, a tak kdo ví, jestli nepřibudou i slané tyčinky, popcorn a nějaké ty chipsy k tomu.  Snadno se tak může stát, že za pár hodin zábavy se dostanete na kalorickou hodnotu vašeho celodenního příjmu.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...