Mýty o akné, na které musíte hned zapomenout

Akné je sice onemocnění kůže, dokonce jedno z nejčastějších, to ale neznamená, že nám kromě vzhledu nemůže pokazit i dobrou náladu. Není divu, že o léčbě akné v široké veřejnosti koluje spousta mýtů, které nejenom že nám nepomohou problém vyřešit, ale mohou celou situaci dokonce ještě zhoršit! Tady je pár tipů, jak chránit pokožku před poškozením a akné se co nejrychleji zbavit!

Stravovací návyky

Ještě poměrně nedávno se říkalo, že strava nemá na tvorbu akné žádný vliv. Moderní medicína však tvrdí úplný opak. Vyhýbat bychom se měli rafinovanému cukru, který stimuluje produkci inzulínu, jehož nadbytek v krvi má schopnost aktivovat zánětlivé procesy v těle. Akné se často může objevit i po konzumaci živočišného mléka a mléčných výrobků. Hormony obsažené v těchto potravinách zvyšují tvorbu kožního mazu, což vede k ucpaným pórům a problém akné je na světě!

Jezte potraviny s nízkým glykemickým indexem, bohaté na obsah zinku a vitaminu C a uvidíte to zlepšení!

Kouření

Není sice pravda, že se kouření přímo podílí na vzniku nevzhledných pupínků. Na druhou stranu je dokázáno, že záliba v užívání tabáku zhoršuje schopnost pokožky regenerovat a již existující akné se tak může hojit pomaleji.

Dekorativní kosmetika

Často se říká, že dekorativní kosmetika, především make-up, ucpává póry a tím zhoršuje vzhled pleti. Není to pravda, ne každá kosmetika totiž pleti škodí. Na trhu je dostupná spousta produktů, které byly vyvinuty speciálně pro aknózní pleť, tudíž je jejich složení nekomedogenní, bez obsahu minerálních olejů či alkoholů, jejichž používání není pro problematickou pleť vhodné.

Hygiena

Spousta lidí má pocit, že čím častěji si obličej či jiné postižené partie budou omývat, tím lépe. Akné však není problém nedostatečné hygieny. Mýdla navíc často obsahují sulfáty, které pleť vysušují a nadměrně ji dráždí.

Čtěte také:  Studijní pobyt na Maltě 1: Zkouška odhodlání a problémy na poslední chvíli

Ať vás akné trápí v jakékoliv míře, rozhodně se nesnažte pupínky mačkat, propichovat ani je jinak odstraňovat. Uvnitř pupínku se totiž skrývá koktejl z odumřelých kožních buněk, bílých krvinek, bakterií a mazu. Raději si zajděte ke kosmetičce, která vám pleť ošetří odborně a hlavně ve sterilním prostředí!

Autor: Jotka J, Foto: Pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...