Kokosová voda sníží váš tlak a má i další benefity

Kokosová voda nebo kokosové mléko?

Kokosová voda je lahodný, výživný, přírodní nápoj, který našemu zdraví může být velmi prospěšný. Obvykle se čirá kokosová voda získává z ještě zelených kokosových ořechů, které zrají pouhých šest až sedm měsíců. Přitom kokosový ořech ke svému plnému dozrání potřebuje zpravidla dvakrát tak delší dobu, tj. deset až dvanáct měsíců. Čím je kokos vyzrálejší, tím méně kokosové vody je možno z něj získat. Z takto plně dozrálých kokosů se pak vyrábí kokosové mléko nebo kokosový olej, které (v porovnání s kokosovou vodou) obsahují mnohem více tuku.

Benefity

Je vědecky prokázáno, že kokosová voda může napomáhat ke snížení množství volných radikálů v organismu, stejně tak i krevního tlakuhladiny triglyceridů a inzulínu v krvi. Kokosová voda je bohatá na hořčík, který je potřebný pro správnou činnost svalů, nervů a přispívá k udržení dobrého stavu zubů a kostí. Pravidelná konzumace kokosové vody může navíc přispět ke snížení hladiny cholesterolu. Vysoký obsah draslíku je pak nezbytný pro správnou činnost našeho srdce.

Některé další studie naznačují, že kokosová voda pomáhá předcházet tvorbě ledvinových kamenů, které vznikají v důsledku hromaděný vápníku a jiných sloučenin a formují se do podoby malých krystalků v moči. Z těch se pak vytváří ledvinové kameny a kokosová voda má schopnost zabránit těmto kamenům, aby se následně usazovaly na ledvinách.

Svou lehce nasládlouořechovou příchutí je kokosová voda výtečná pro hydrataci našeho organismu, je totiž přirozeně izotonická a má silnější zvlhčující účinek než obyčejná voda, tudíž dokáže dříve uhasit žízeň. Na rozdíl od běžných sladkých nápojů obsahuje poměrně málo kalorií a sacharidů. Balená kokosová voda by hlavně neměla obsahovat žádné přidané cukry ani jiná dochucovadla.

Čtěte také:  Jarní očista organismu a detoxikace těla - první kroky

S příchodem léta a dlouhých, horkých dnů se kokosová voda jeví jako dobrá volba v prevenci dehydratace a doplnění důležitých elektrolytů. Dáte jí šanci?

Autor: Jitka J, Foto: freepik.com

Mohlo by se vám líbit...