Jak je to doopravdy s nadváhou?

Co je opravdu nadváha?

Podle současných měřítek mají nadváhu ti lidé, jejichž index tělesné hmotnosti (BMI) převyšuje hodnotu 25. Mít nadváhu je považováno za přihoršující okolnost, která se týká lidského zdraví. Nicméně nové výzkumy přesvědčivě naznačují, že tomu tak ve skutečnosti nemusí být.

Nedávno zveřejněná studie tvrdí, že u lidí s lehkou nadváhou bývá nižší pravděpodobnost předčasné smrti. Užitím dat ze tří různých časových období (v letech 1976- 1978, 1991-1994 a 2003- 2013) studovali Dánští výzkumníci spojitost mezi hodnotou tělesné hmoty a úmrtnosti u více než 120 000 lidí.

Ukázalo se, že v první skupině byli lidé s hodnotou BMI 23,7 („ideální“ hodnota BMI) vystaveni nejnižší pravděpodobnosti úmrtí. V druhém zkoumaném období na tom z tohoto hlediska byli nejlépe jedinci s hodnotou BMI 24,6 (což je téměř na hranici „zdravé hodnoty“). Nicméně v poslední etapě se ukázala nejnižší šance na úmrtí u lidí s BMI 27, což je považováno zhruba za takzvanou střední úroveň nadváhy.

Čtěte také:  Je sklenka červeného vína ekvivalent hodiny cvičení?


Co z toho plyne?

V porovnání se sedmdesátými lety minulého století je u jedinců s nadváhou nižší úmrtnost než u jedinců se standartní váhou, nicméně příčina této změny zůstává zatím neodhalena.

Autoři tohoto průzkumu zdůrazňují, že tímto neříkají lidem, aby jedli co chtějí a usilovali o nadváhu, nýbrž to spíše znamená, že lidé, kteří již nadváhou trpí, se tím nemusí tolik zabývat.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com
Mohlo by se vám líbit...