Éterické oleje pomáhají v boji proti nepříjemným projevům menopuazy

Menopauza je období v životě ženy, kdy začíná klesat hladina hormonů estrogenu a progesteronu. S tímto jevem se pojí celá řada dalších nepříjemných příznaků a symptomů, krom jiného jsou to i změny menstruačního cyklu. Toto období je u každé ženy individuální a objevuje se po čtyřicátém roce života. S některými méně příjemnými příznaky mohou pomoci éterické oleje.

Jaké benefity při menopauze nabízejí éterické oleje?

Některé oleje mohou pomoci proti nočnímu pocení a návalům horka. Aromaterapie se může stát příjemným pomocníkem proti úzkostným stavům, změnám nálad, depresím nebo napětí v prsou. To vše patří také mezi symptomy související s menopauzou. Některé oleje mají účinky sedativní a zklidňující, jiné způsobují uvolnění. Tyto druhy olejů jsou vhodné pro navození klidného spánku. Oleje lze využívat různými způsoby. Nejčastěji se jedná o využití při aromaterapii v difuséru, pro přípravu uklidňující a relaxační koupele nebo masáže. Některé druhy olejů jsou vhodné i pro inhalaci.

Důvody pro používání éterických olejů

Důvodů je celá řada. Jak již bylo řečeno výše, éterické oleje nabízejí celou řadu benefitů. Kromě toho jsou to prostředky přírodní a tudíž vhodné pro ty ženy, které se chtějí vyhnout hormonální léčbě, kterou však oleji nelze nahradit. Éterické oleje pomáhají ulevit především od příznaků emočních, nelze je používat jako náhradu chybějících hormonů.

POZOR

Esenciálně oleje je potřeba používat opatrně, neboť jsou to produkty vysoce koncentrované. Pokud je chcete používat jako aplikaci na kůži, je potřeba je nejprve zředit pomocí nosného oleje. Jedná se především o olej kokosový, olivový, avokádový nebo mandlový.

Druhy olejů

Éterických olejů je velké množství. Pro menopauzu jsou vhodné tyto druhy:

  • Levandulový olej – Je vhodný při návalech horka, depresích a úzkostech. Také podporuje dobrý spánek.
  • Šalvějový olej – Pomáhá snižovat výskyt nočního pocení a návalů horka.
  • Heřmánkový olej – Heřmánkový éterický olej může pomoci ulevit od psychické tísně, jež u některých žen doprovází období menopauzy. Výtažky z heřmánku působí uklidňujícím způsobem. Kromě toho podpoří dobrou náladu.
  • Rozmarýnový olej – Tento olej pomáhá zmírňovat příznaky mezi něž patří únava či bolesti břicha během nepravidelné menstruace. Výtažky z rozmarýnu obsahují sloučeniny, které mají analgetické účinky. Vdechování výparů může působit stimulačně na naši mysl a může podpořit naši energii.
  • Mátový olej
Čtěte také:  Co se děje v lidském organismu, když začnete kouřit

Máta je bylinka s chladivým efektem, stejně tomu je i u oleje mátového. Kromě toho je velmi osvěžující. V kombinaci s olejem ylang-ylanng dosáhnete směsi pro lepší náladu a vyšší bdělost.

Autor textu: Petr Pokorný; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...