5 praktických rad pro spokojený spánek

Spokojený spánek začíná u dodržování těchto pravidel!

Cítíte se ráno unaveně a nechce se vám vstávat z postele? Možná je ten pravý čas zamyslet se nad svým životním stylem a zjistit, které negativní návyky a aspekty vašeho dosavadního života to mohou způsobovat. Možná bude překvapeni, co všechno může spánek narušit a způsobit tak pocit nevyspalosti.


Choďte spát pravidelně

Vypozorujte si určitou dobu během večera, kdy už býváte obvykle unavení a pokuste se v tuto dobu chodit pravidelně spát, dokonce i o víkendech. Vaše tělo tuto pravidelnost vřele přivítá a váš spánek se stane klidnějším a kvalitnějším. Pokud z nějakého důvodu skutečně porušit stanovenou dobu spánku, učiňte tak co nejmírněji, kupříkladu jděte spát i vstaňte o půl hodiny dříve.


Ujistěte se, že se dostatečně hýbete

Pravidelná pohybová cvičení poráží nespavost. Lidé, kteří se přirozeně více hýbou, nemívají potíže s usínáním a zpravidla se i ráno cítí více odpočatí. Zároveň je důležité, aby byl váš pohyb co možná nejrovnoměrněji rozložen v průběhu dne, respektive aby nebyl všechen nakupený těsně před spaním.

Pohodový spánek začíná u pohybu


Vytvořte si rituál

Večerní rituál vám pomůže snadněji překonat hranici mezi fyzickou slabostí a ospalostí. Můžete si například číst, osprchovat se, nebo poslouchat klidnou hudbu. Zároveň se však pokuste vyhnout přílišnému kontaktu s digitálními zařízeními, poněvadž dokážou stimulovat mozek a naopak vás spíše probouzejí.

Čtěte také:  Dělejte těchto 12 rituálů a buďte šťastnější


Chcete spokojený spánek? Nepijte a nekuřte!

Proběhla studie, podle které je u kuřáků přibližně čtyřikrát nižší pravděpodobnost, že se budou po probuzení cítit odpočatí. Je to z důvodů stimulačního efektu nikotinu a zároveň abstinenčních příznaků během noci.

Dále byste měli zvážit omezení alkoholu. I když se vám po něm lépe usíná, je dokázáno, že výrazně omezuje REM fázi, ve které se nám dostává toho nejkvalitnějšího spánku.


Nepřejídejte se před spaním

Měli byste se vyhýbat velkým porcím jídla na večer, obzvláště jedná-li se o těžké či kořeněné pokrmy. Proces trávení a případné podráždění trávícího traktu můžou zásadně zkomplikovat klidný spánek.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...