Proč je chůze jednou z nejlepších forem cvičení?

Možná se to někomu může zdát neuvěřitelné, ale i obyčejná chůze je dobrý druh cvičení, který nám přináší celou řadu zdravotních benefitů. Každodenní chůze pomáhá udržovat naše srdce zdravé, udržuje naši váhu na přijatelné hodnotě, zlepšuje trávení a dokonce i naši náladu. Kromě toho posiluje naše svaly a je spojována s menšími zdravotními riziky, než jiné druhy cvičení či pohybu.

Každodenní deseti až třicetiminutová chůze může být pro naše tělo hotovým zázrakem.

Hlavní výhodou chůze je, že jde o formu cvičení, která je k dispozici během celého dne i celého roku, nepotřebujeme k ní žádné speciální pomůcky (pouze kvalitní a pohodlnou obuv a přijatelné oblečení), je to bezplatný druh pohybu, který můžeme do svého života zařadit každodenně.

Mimo výhod zdravotních přináší i výhody sociální, chodit můžete se svým partnerem či přáteli, díky čemuž se nám naskytne dokonalá příležitost k tomu, abychom s nimi trávili více času.

Nejčastější zdravotní benefity každodenní chůze

Jak již bylo řečeno výše, chůze je nejen zdraví prospěšná, ale navíc je to velmi snadný a dostupný způsob pohybu.

  • Zdravá váha – Jedním z důvodů, proč je chůze vhodný druh pohybu, je podpora hubnutí a pomoc při udržování optimální hmotnosti. Některé výzkumy ukazují, že 30 minut svižné chůze pětkrát týdně dokáže nahradit 150 minut fyzické aktivity týdně.
  • Dobré kardio cvičení pro srdce – Každodenní chůze je dokonalé cvičení, které podpoří zdraví srdce a krevní oběh, eliminuje riziko výskytu srdečních obtíží i onemocnění. Kromě toho pomáhá bojovat proti příznakům vysokého krevního tlaku.
  • Podpora dobré nálady – Pravidelná každodenní chůze může mít pozitivní vliv na naši dobrou náladu. Vyplavují se při ní endorfíny. Také snižuje riziko vzniku depresí a úzkostných stavů.
  • Zlepšení trávení – Procházka po jídle může pomoci zlepšit zdraví trávicí soustavy a snížit riziko vysoké hladiny glukózy v krvi. Strava se ze žaludku snadněji dostane do tenkého střeva. To může pomáhat lidem trpícím cukrovkou.
  • Posílení imunitního systému – Dobrá imunita je základem pro celkové zdraví každého organismu a pro jeho posilování je chůze ideální pohyb.
  • Podpora lepšího a kvalitnějšího spánku – Delší a svižnější procházka se jeví jako dokonalý pomocník proti nespavosti.
Čtěte také:  Složení šamponů: Jak se v něm vyznat a jaké látky škodí vašim vlasům?

Užitečné tipy

Pokud chcete hubnout, zkuste chodit do kopce, taková chůze podporuje spalování většího množství kalorií. Pro chůzi si pořiďte boty pružné, polstrované a pohodlné. Ideální obuv je lehká a vycházková. Nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin, především během teplého období.

Jako techniku volte rovnoměrnou chůzi, během níž pohupujte rukama, dívejte se rovně vpřed a bradu se snažte udržovat rovnoběžně se zemí.

Autor textu: Petr Pokorný; zdroj fotografie: pixabay.com, Zdroj: https://www.healthyandnaturalworld.com/walking-benefits/

Mohlo by se vám líbit...