Zázračné omega 3 mastné kyseliny: prospějí nejen tělu, ale i duši

Převzato z: www.pixabay.cz

Nenasycené mastné kyseliny jsou významným faktorem ovlivňující naše zdraví a tvoří nedílnou součást našeho organismu. Omega 3 mastné kyseliny patří mezi esenciální mastné kyseliny, což znamená, že si je náš organismus neumí sám vyrobit – musíme je tak dodávat ve stravě. Díky tomu můžeme množství přijatých omega 3 ovlivnit a zaměřit se tak na jejich větší přísun.

Jaké jsou pozitivní účinky omega 3?

Omega 3 působí protizánětlivě, snižují riziko vzniku onemocnění chronickými chorobami, zabraňují přílišné srážlivosti krve, podporují správnou funkci srdce, pomáhají rozpustitelnosti vitaminů (A, E, D, K), zvyšují imunitu a regulují krevní tlak. Pomáhají také odbourávat stres a mohou pozitivně působit na deprese. Stimulují i růst vlasů a zabraňují lámavosti nehtů.

Pozitivních účinků mají Omega 3 mastné kyseliny nespočet, a proto se nemůžeme divit, že ve světě výživy začaly být nazývané potravinovým zázrakem. Jejich význam v těle je neoddiskutovatelný, bohužel průmyslově vyráběná strava nahrává tomu, že průměrný Středoevropan přijme Omega 3 mastných kyselin jen mizivé množství.

Zdroje omega 3

To však můžete změnit vhodnou skladbou jídelníčku. Omega 3 se vyskytují zejména v rybách původem z chladných vod – jsou totiž tučnější, a proto obsahují více omega 3. Mezi tyto druhy řadíme tuňáka, sardinky, lososa či makrelu. Menší množství najdeme v rybách jako je kapr, treska nebo amur. Omega 3 však můžeme doplnit také skrz konzumaci lněného nebo olivového oleje.

Omega 3 v souboji proti Omega 6

Zatímco Omega 3 nenasycené mastné kyseliny prospívají našemu zdraví jedna báseň, u Omega 6 je tomu spíše naopak. Pro správnou funkci organismu jsou nezbytné obě tyto esenciální mastné kyseliny, bohužel strava dnešní doby obsahuje přílišné množství Omega 6 a jistě znáte pořekadlo „všeho moc škodí“.

Víc než samotné množství přijatých Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin se někdy sleduje poměr, v jakém jsou ve stravě zastoupeny. Poměr příjmu omega 6 a omega 3 by měl být asi 3:1, bohužel je tato balance ze strany omega 6 mnohonásobně překračována (až 16:1). Přitom nadměrná konzumace Omega 6 přispívá velkou měrou ke tvorbě zánětů a ke vzniku srdečně cévních onemocnění.

Čtěte také:  Jóga a 9 důvodů proč s ní začít

Doplňky stravy

V našich končinách je poněkud obtížné získat potřebné množství Omega 3 mastných kyselin z pouhé stravy. Řešením mohou být nejrůznější doplňky, díky kterým toto množství zvýšíte. Na trhu existuje spoustu vitaminů, které obsahují pouze 100% rybí olej, není se tak nutné bát jakýchkoli vedlejších účinků.

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...