V březnu je nejvíce ohrožený žlučník

Zima pomalu končí a první jarní paprsky se hlásí o slovo. Astronomické jaro začíná 20. března a podle biologického kalendáře začalo dokonce už o měsíc dříve 13. února. Podle tradiční čínské medicíny patří třetí měsíc v roce žlučníku, který je z tělesných orgánů v tuto dobu nejvíce ohrožený.

Jak se oslabení žlučníku projevuje?

Žlučník je úzce provázaný s játry. Jeho stav odráží stav jater a pokud dobře funguje, fungují dobře i naše játra, a naopak. Jeho slabost nebo špatná funkce se projevuje zejména bolestmi velkých kloubů (ramen, loktů, kyčlí, kolen), nespavostí, nevolností po jídle, nadýmáním nebo průjmy. Projevit se může také napadením centrální nervové soustavy a silnými bolestmi hlavy.

Běžně známými projevy jsou žlučníkové kameny a záněty žlučníku, ty se však projevují až při výrazném oslabení tohoto orgánu.

A proč je vlastně žlučník tak důležitý? Zachycuje totiž žluč tvořenou játry a dále ji chemicky upravuje a koncentruje. Žluč pak dále pomáhá trávení tuku ve dvanáctníku a společně s trávicími šťávami slinivky a tenkého střeva rozkládá potravu na chemické směsi. Ty se pak dále vstřebávají střevní stěnou do krve.

Jak činnost žlučníku posílit?

Podpořte svůj žlučník v regeneraci a detoxikaci. Naučte se každé ráno začít sklenicí teplé vody s citrónem. Využívejte první dary přírody – začínají růst hořčičné listy, kopřiva, řeřicha potoční, smetánka lékařská či špenát. Drobné zelené potěšení si můžete vypěstovat i za pár dní doma – zasaďte si řeřichu nebo si nakličte semínka.

V brzkém jaru je vhodné konzumovat teplejší potraviny, kombinovat dušenou zeleninu se syrovou. Prospěje vám i nakládaná kvašená zelenina a zelí. Proti tvorbě žlučníkových kamenů jsou dobré ořechy a luštěniny. Namočte si mandle přes noc ve vodě a ráno si je dejte k snídani.

Trávení napomáhají byliny s obsahem hořčin, např. nať máty a tymiánu, list smetánky lékařské, list ostružiníku, květ měsíčku či kořen kurkumy. Před pravidelným užíváním bylinných čajů nebo jiných preparátů se však ujistěte, jak často je můžete užívat a také, zda jsou s ohledem na vaše případné další zdravotní potíže vhodné.

Čtěte také:  Cibule v punčoše a chleba v utěrce? Rady a tipy, jak správně skladovat potraviny - II.díl.

Funkci žlučníku podporuje také lecitin nebo olej ze lněných semínek.

S posílením žlučníku pomáhají například tyto potraviny:

  • luštěniny – fazole, hrách, sojové boby
  • zdravé tuky – ořechy, olej ze lněných semínek, lecitin
  • obiloviny – bulgur, kuskus, pšenice, špalda, rýže, žito, naklíčená semena
  • zelenina – kombinujte dušenou, syrovou a kvašenou
  • čerstvé zelené rostlinky a obecně vše zelené
  • bylinné čaje

Co žlučníku neprospívá?

Užívejte si jaro a probouzející se přírodu. Vyhýbejte se stresu, který škodí nejen žlučníku, ale celému tělu. V jídelníčku se snažte vyvarovat tučným, těžkým, ostrým a smaženým jídlům a pokud už jim neodoláte, doplňte jej potravinami, které jsou pro žlučník naopak vhodné. Naprostou náloží pro žlučník je pak kombinace tučného a sladkého.

Autor: Martina Koutňáková, Foto: PixaBay.com

Mohlo by se vám líbit...