Pravidla úspěšného a šťastného života podle Bronislava Markowicze

Man stands between boulders on summit, arms out

Broněk je majitel společnosti MK-VISION s.r.o. a mimo online marketingové aktivity (které jsou hlavní CORE jeho firmy) se ve volném čase zaobírá psychologií a osobním rozvojem, v obsáhlejším (ale o to zajímavějším rozhovoru) se nám Broněk pokusí přiblížit princip lidského štěstí = jak ho uchopit a jak na něj dosáhnout. 


 

Ahoj Broňku, děkuji ti za přijetí pozvání na tento rozhovor, v němž bych se rád zaměřil na principy lidského štěstí – vím o tobě, že se ve svém volném čase aktivně věnuješ psychologii a tak se určitě touto prakticky „nejpokládanější“ otázkou veřejnosti „jak být šťastný / jak vést šťastný a naplněný život“ zaobíráš.

Ahoj Vojto, já děkuji za pozvání k rozhovoru. Ano pravdou je, že psychologie a osobní rozvoj jsou mými velkými koníčky a věnuji vzdělávání v těchto oblastech mnoho volného času. Jak být šťastný a jak vést šťastný život? (smích) to je otázka, která je stará jako moderní civilizace sama a odpověď na ní během života hledá / hledal určitě každý. Pokud se ptáš, zda existuje nějaký univerzální recept nebo manuál na to jak být 100% šťastný a vést smysluplný a naplňující život tak tě asi zklamu, nic takového ti tady nepovím, protože nic takového neexistuje. ALE myslím si, že existují řekněme „životní principy“, kterých když se bude člověk držet, tak ho mohou navést / ukázat mu cestu právě k onomu zmiňovanému štěstí a naplnění.

Dobře, rád bych tedy (ty tebou zmíněné) principy podrobněji a postupně v našem rozhovoru rozebral. Hned mě v souvislosti se štěstím v dnešní době napadá rovnice peníze = štěstí? Stačí se podívat na facebook nebo instagram a každý teenager tam dnes doslova hltá uživatele, kteří přidávají fotky v drahých autech, fota z exotických dovolených, luxusních sídel apod. Lze si za peníze štěstí koupit?

NE, zní to jako klišé, ale skutečné a dlouhodobě trvající štěstí si za peníze skutečně koupit nejde. Jakákoli materiální věc, která se dá za peníze pořídit, nikdy nemůže u člověka (s alespoň s průměrným IQ) zapříčinit dlouhodobě trvající a skutečné štěstí. Na druhou stranu nedostatek peněz může naopak vyvolat dlouhodobě trvající smutek, beznaděj a depresi. Je třeba si uvědomit, že materiální potřeby a statky jsou velmi důležité a nelze jejich hodnotu podceňovat, ale zároveň není dobré se k ním upínat a všechny své životní síly a cíle soustředit jen na ně.

Dobře, to co tady říkáš je sice hezké, ale jak má člověk v dnešní době tuto myšlenku, že „mnoho materiálních věcí není třeba“, uchopit? Vždyť dnes je každý člověk doslova „tlačen“ uspět a mít se dobře ze všech stran (rodina, kamarádi, škola, sociální sítě apod.)? 

 

Důležité je si uvědomit, že jsme tu každý doslova na kratičkou chvíli a trávit tento dar (který nám byl v podobě života a času na zemi dán) čistým soustředěním se a honbou pouze za penězi by mohlo dotyčného v budoucnu hodně mrzet. Ne nadarmo lidé na smrtelné posteli nejvíce litují právě času, který věnovali bezmyšlenkovité honbě za bohatstvím, kariérou / penězi a pak jim nezbyl téměř žádný na své koníčky, rodinu, přátelé a ty „obyčejné hezké chvíle a zážitky“ s těmi které měli rádi. Tím rozhodně nechci tvrdit, že budovat kariéru / podnikání a vydělávat finance, které zabezpečí Vaši rodinu a přinesou Vám hmotnou radost, je špatné – to určitě ne, jen je vhodné mezi vším najít kompromis a mít pevné zásady, kterých se držet. Další důležitá otázka (související s rovnicí peníze = štěstí) kterou by si člověk měl položit je, proč vůbec chtít mnoho peněz a shromažďovat nadbytek majetku? Je to skutečně to co sám člověk chce a bude ho to dělat šťastného? Nebo to chce jen proto, že je to dnes „IN“ (viz. tvůj zmíněný instagram) a chce udělat dojem na ostatní? Ne nadarmo se říká, že člověk kupuje věci, které nepotřebuje, jen aby udělal dojem na lidi, co ve skutečnosti nemá rád. Pokud to chce jen kvůli dojmu, tak je to silně povrchní věc, která ze zásady skutečné štěstí nikdy nepřinese, spíše naopak.

Co si tedy ty osobně představíš pod pojmem bohatství (myšleno bohatství v materiální formě)?

Podle mě jsme zkrátka bohatí tehdy, pokud naše příjmy převyšují to, po čem skutečně toužíme (tím teď nemyslím nové Lamborghini Aventador a nebo luxusní vilu na Maledivách). Pokud totiž toužíme právě po luxusním Lamborghini nebo jiných nadbytečných věcech, tak se může snadno stát, že ten, komu kotví v přístavu padesátimetrová jachta, se přesto cítí chudý. Vidí totiž, že o kousek dále kotví dvakrát delší loď. A tak není spokojen. Takový člověk se pak celý život dostává do krysího kolečka, kdy dělá a vydělává více a více ale stále se cítí (ve srovnání s někým jiným a bohatším) chudý a to je podle mě to nejhorší co se může úspěšným lidem stát. Z tohoto kolečka totiž často není cesty ven a tito lidé často nedobře končí (deprese, rozvod, poruchy spánku, nulový čas pro sebe / svou rodinu = promarněný a nevyužitý život, kterého pak na smrtelné posteli nebo v nemoci dotyční litují).

Čtěte také:  3 znaky toho, že je třeba změna

Dokonale to ve svém prohlášení vystihl Warren Buffett „Peníze vám do jisté míry umožní pohybovat se v zajímavějších kruzích. Ale nikdy nezmění to, kolik lidí vás miluje nebo jak moc jste zdraví.“

Dobře, rovnici peníze = štěstí jsme si vysvětlili. Jaký podíl má na štěstí člověka rodina a přátelé?

Obrovský, skutečnou rodinu a přátelé si člověk koupit nemůže a proto je mít milující a šťastnou rodinu / přátelé v životě pro člověka mnohem větší dar než peníze. Tento fakt si ale dnes málokdo uvědomuje, protože rodinu a kamarády berou jako naprostou samozřejmost, o kterou není třeba pečovat a věnovat jí čas, protože výše zmíněné peníze pro ně představují něco „více“. Myslí si, že peníze jim zaručí vše, což ale není pravda.

To je sice pravda, ale dnes si mnoho lidí myslí, že rodinu a dobré přátelé ke štěstí nepotřebuje = dobré a ucelené rodiny si neváží, nevěnují jim dostatek času a veškerý volný čas věnují buďto sami sobě (svým koníčkům a hobby), nebo právě práci / kariéře, kde se snaží vydělat výše zmíněné finance na materiální statky. Proč si tedy lidé neuvědomují jak důležitá je rodina a přátelé pro jejich vlastní štěstí? 

Ono člověk si mnohdy neuvědomuje spousta věcí, dokud o ně nepřijde. Líbí se mi citát od známého badatele a dobrodruha Christophera McCandlesse (více info o tomto dobrodruhovi ZDE: http://ekolist.cz/cz/kultura/clanky/zazit-divocinu-a-zemrit) tento badatel tělem i duší si myslel, že ke skutečnému štěstí nic a nikoho nepotřebuje – chtěl žít v poklidu sám v drsné přírodě Aljašky, bez potřeb a statků současného světa, které se mu hnusili (peníze, moderní technika apod.). Na sklonku života, si ale uvědomil jednu zásadní věc, kterou napsal do svého deníku těsně před svou smrtí. Ta životní pravda, kterou zjistil, zní: Skutečného štěstí může být dosaženou POUZE tehdy, je-li sdíleno. Tato věta mluví za vše, člověk je od přírody druh, který potřebuje pozornost a přítomnost dalších osob s kterými může sdílet své trable a radostné okamžiky, jakmile člověk takovouto oporu nemá, nemůže zpravidla dosáhnout skutečného štěstí. Ne nadarmo se říká, že za každým úspěšných a šťastným mužem stojí milující a láskyplná žena. To samé platí naopak a dá se to říct nejen o manžely / manželce, ale také o rodině / kamarádech apod. Bez podpory druhých se dá skutečného štěstí dosáhnout jen stěží.

Takže rodina a přátelé jsou nedílnou součástí lidského štěstí a bez nich podle mého nemůže člověk dojít skutečného naplnění a šťastného života. Samozřejmě opět se to může lišit, někomu bude stačit ke spokojenému životu parta dobrých kamarádů a nemusí se ke svému štěstí ani nikdy oženit a mít potomky, ale ta přítomnost druhých osob, na které se dotyčný může spolehnout a kteří ho mají rádi je nutná. Asi existují na světě výjimky totálních introvertů a bohémů, kteří si skutečně vystačí jen sami se sebou a nikdy k sobě nikoho nepotřebují, ale těch je minimum.

Souvisí i lidské zdraví a zdraví pohyb / cvičení se štěstím?

Tak lidské zdraví samozřejmě s celkovou pohodou a štěstím úzce souvisí, pokud není člověk zdráv (ať už psychicky nebo fyzicky) a trápí ho nějaké závažnější trable zdravotního původu, tak to je velkou překážkou ke šťastnému a uspokojivému životu. Pokud člověk nemá pevné zdraví, tak vše ostatní většinou vidí černě a je pro něj strašně těžké nalézt v životě to pozitivní. Bohužel zdraví nejde (do určité míry) 100% ovlivnit a jediné co můžeme pro své zdraví dělat, je snažit se zdravotním komplikacím předcházet – tím se dostáváme právě ke cvičení, zdravému stravování a celkově ke zdravému životnímu stylu (dostatek spánku, odpočinek, již zmíněný pohyb a strava). Je navíc dokázaný fakt, že cvičením se vyplavuje látka „štěstí“ – ENDORFIN – při jeho uvolňování se z hypofýzy do mozku dochází ke zlepšování naší nálady, pociťujeme štěstí, pomáhá nám také tlumit bolesti.

Odpověď je tedy rozhodně ano – zdraví a předcházení jeho „poškození“ v podobě zdravého životního stylu dopomáhá k celkové pohodě a štěstí daného jedince – tento fakt se dá prakticky generalizovat na všechny.

Dobře, vyjmenovali jsme si asi hlavní podměty pro štěstí, nyní mi ale pověz co je největším „zabijákem“ šťastného a kvalitně prožitého života:

Těch „zabijáků“ je skutečně celá řada mající různá označení. Mohl bych tady jmenovat pojmy jako alkohol, drogy (a jiné závislosti), nevěra, přepracovanost, psychické vyčerpání atd. atd.

Čtěte také:  3 knihy, které změní váš pohled na život

envy

Nicméně rád bych zde rozvedl spíše ty zabijáky, o kterých se mluví daleko méně a jejich vliv na kvalitu života a celkové štěstí člověka je podle mě daleko větší:

1. Prokrastinace – člověk, který má tendenci neustále věci odkládat „na později“ prožívá prakticky konstantní zklamání ze sebe sama. Tím, že se nedokáže odhodlat a vykonat věci, které by vykonat měl (o čemž sám ví) a není toho schopen přináší do života mnoho rezignace, zklamání a smutku. U prokrastinace se může jednat o mnoho forem: každý asi známe (buďto od sebe sama, nebo od nějakého kamaráda) věty typu: „od zítra začnu cvičit, od zítra začnu zdravě jíst, od dalšího týdne nebudu pít / kouřit“ atd. atd. to samé se může týkat i pracovních povinností, povinností v domácnosti, v rodině atp. Zkrátka jakákoli forma prokrastinace je pro lidskou sebedůvěru a celkovou pohodu v dlouhodobém měřítku devastující. Já sem například měl roky problém s ranním vstáváním – vím o tom, že ráno se mi pracuje nejlépe, ale stejně sem měl často problém „vykopat“ se z postele. Když se mi to nepodařilo, byl sem sám ze sebe tak zklamán, že mi to prakticky narušilo pohodu celého dne.

2. Závist – taková ta klasická „česká závist“ kdy se Váš soused každý den modlí, aby Vám chcípla koza. Závist a nepřejícnost považuji za nejhorší lidskou vlastnost, která dotyčného doslova za živa ničí a užírá. Člověk, který nedokáže přát druhým úspěch a lituje své neschopnosti ve svém životě cokoli změnit (v důsledku například právě výše zmíněné prokrastinace) nikdy nemůže prožít naplněný a šťastný život. Je to vlastnost, která se dědí, ale také vlastnost s kterou se dá pracovat. Často se můžeme setkat ze závistí a nepřejícností na Vaší osobu i u Vašich nejbližších (vaše vlastní rodina, kamarádi apod.). Závist se také často pojí se srovnávání se s ostatními, závistivý a nepřejícní lidé mají ze zásady neustále potřebu se s někým srovnávat (kdo má více peněz, kdo má hezčí auto nebo barák, kdo byl letos na lepší dovolení apod.) jsou to právě ty typy lidí co utrácí své peníze za věci co nepotřebují aby udělali dojem na lidi, co nemají rádi – proč to dělat? Každý člověk je originál a srovnávat se s někým a pokoušet se být lepší v porovnání s ním je jen důkaz slabé sebedůvěry. Člověk by se měl porovnávat vždy jen sám ze sebou a snažit se být lepší než byl včera – v tom to celé je.

3. Skryté rány a mindráky – asi každý z nás má v sobě zakořeněno mnoho křivd a ran z minulosti, jejich formy mohou mít různý charakter: špatná nebo nedostatečná výchova a pozornost, otec opilec, domácí násilí, ošklivý rozchod / rozvod, nevěra, mindráky ze svých „nedokonalostí“, špatná práce atd. atd. Pokud si člověk sám tyto svoje skryté rány nedokáže uvědomit, připustit a pracovat s nimi, tak si z pravidla tyto své komplexy léčí na svém okolí – čímž nejen že svému okolí ubližuje a ty správné lidi ze svého života časem doslova vypudí, tak především škodí sám sobě. Tento bod úzce souvisí právě se závistí a nepřejícností, z pravidla lidé co závidí a nepřejí druhému úspěch, mají právě výše zmíněné neléčené mindráky a rány z minulosti, které si nechtějí přiznat. Tito lidé také velmi často soudí druhé bez toho, aby o druhé osobě cokoli věděli (nevědí čím si zrovna daná osoba prochází anebo co má za sebou), odsoudí zkrátka kohokoli na základě čehokoli – nikdo se jim nezdá příliš dobrý a nikdy se jim nejde zavděčit.

4. Žít podle očekávání druhých – stavět své životní rozhodnutí a vůli na tom aby se člověk zavděčil především svému okolí (místo toho aby šel vlastní cestou, o které si myslím, že je správná) je další obrovský zabiják štěstí. Určitě si každý z nás někdy položil otázky typu: „co na to řeknou ostatní, co na to řeknou moji rodiče, co když se mi budou smát, co když to bude znít divně, nebude jim to vadit? Co si o tom budou myslet?“ Řídit se podle těchto otázek je cesta do pekel. Člověk by si měl razit svou vlastní cestu, která mu bude dávat smysl a bude ho naplňovat.

 

Čeho si myslíš, že lidé na smrtelné posteli nejvíce litují?

Tady si stačí přečíst tento dokonale vystihující článek – http://eurodenik.cz/zivotni-styl/techto-5-veci-nejcasteji-lituji-lide-na-smrtelne-posteli – bere mi z úst vše co mě v souvislosti s touto otázkou napadá. Další skvělý článek na toto téma je také https://www.seberizeni.cz/posledni-slova-steva-jobse/ (i když nikdo 100% nemůže potvrdit zda to Jobs skutečně řekl, tak obsah článku je velmi inspirativní)

Čtěte také:  5 věcí, které úspěšní lidé nikdy nedělají

 

Pojďme to tedy shrnout – zkus mi v bodech sepsat, co mají lidé dělat pro šťastný život a naopak čemu se vyvarovat / na čem zapracovat?

Pokusím se to celé níže v bodech sepsat a shrnout, ale je potřeba podotknout, že toto téma je tak široké a obsáhlé, že by se o něm dalo psát a podívat týdny – je tam mnoho zákoutí, neznámých a věcí které by bylo potřeba rozepsat do-podrobna. Vše se také nedá generalizovat, každý člověk je originál a každý potřebuje ke 100% štěstí trošku něco jiného, v bodech níže se tedy pokouším shrnout ty všeobecně „známé“ pravdy, které většinu lidí mohou přivést na „cestu štěstí“ – poselstvím článku a celého rozhovoru je aby si lidé uvědomily, že tu jsme skutečně jen kratičkou chviličku, jen záblesk v diáři naší země a každý den může být náš poslední – je nutné k tomu tak přistupovat, smrt je součástí života každého z nás, a cesta k ní je často komplikovaná, proto je dobré si tyto věci, (které sem v rozhovoru zmínil) neustále připomínat a snažit se čas co nám byl dán maximálně využít, užít si ho a snažit se to štěstí přenášet i na ostatní

 

Co budovat a na co se zaměřovat:

happy-family1

 

 1. Rodina / přátelé – udržovat s nimi kontakt, vyjít jim vstříc, pomáhat a hlavně udělat si na ně čas (kdo chce ten si čas vždycky najde, to ostatní jsou jen výmluvy a ty stojí za starou belu) – RODINA A PŘÁTELÉ JSOU TO NEJLEPŠÍ CO MÁTE
 2. Pevné zdraví a kondice – zdravě se stravovat, dostatečně spát a odpočívat, dopřávat si pravidelný pohyb a cvičení – to je recept na předcházení zdravotním komplikacím – HÝBEJTE SE
 3. Neprokrastinovat – věci neodkládat a to co chceme skutečně dělat také KONEJTE
 4. Nežít podle očekávání druhých, ale podle vlastního očekávání – NENECHTE SI DO ŽIVOTA KECAT
 5. Vyjadřovat své pocity – často lidé litují (až když někdo nadobro z jejich života odejde) že nevyjadřovali více a intenzivněji své city – přitom sdělit někomu že Vám na něm záleží, že ho máte rádi, nebo že ho milujete je tak banální avšak zároveň občas velmi těžké – ODHODLEJTE SE
 6. Pracovat s mírou – samozřejmě i osobní rozvoj, peníze, kariéra a hmotné statky patří ke šťastnému a úspěšnému životu, ALE (viz jak sem psal výše o peníze = štěstí) nepřehánět to a nezaměřovat na to 100% životní sílu. Nebo se Vám může stát něco obdobného: http://www.pronaladu.cz/proc-zeny-opousteji-muze-i-ty-ktere-miluji/ – PRACUJTE S MÍROU
 7. Budovat sebedůvěru – VĚŘTE SI
 8. Pomoc druhým – co sem prozatím nezmínil a jedná se o velmi důležitý pilíř štěstí je pomoc druhým – pokud jste se někdy dostali ve svém životě do situace, kdy jste NEZIŠTNĚ pomohli druhému (byť úplně cizímu člověku) tak věřím, že ten hřejivý pocit a uspokojení co Vám to přineslo bylo něco nezapomenutelného, co se nedá ničím nahradit. Podle mě každý kdo má možnost by měl druhým (kteří to potřebují) pomáhat. Forem pomoci je spousta, přes dobrovolné dárcovství krve / kostní dřeně až po pravidelné příspěvky na nemocné a postižené děti (organizace jako dobrý anděl atp.), případě pomoc na děti v postižených oblastech s hladomorem (Afrika, jižní Amerika atd.) – DÁVEJTE ZPĚT
 9. Víra – tím nechci říct, striktní víra v boha – jaké člověk vyznává náboženství nebo zda je ateista je jeho věc, ale nějakou víru by v sobě měl každý mít, ať už je to víra v boha, nebo v sebe sama – VĚŘTE SI

 

Čemu se vyvarovat:

maxresdefault

 1. Prokrastinace – jak jsem již zmínil výše, chorobné odkládání důležitých činností a povinností, které nám přinášejí uspokojení
 2. Alkohol / drogy / cigarety – vyvarovat nezdravým pokrmům a závislostem
 3. Podlehnutí závisti a nepřejícnosti – nakonec na tom budete biti jen Vy sami
 4. Nedokázání se vyrovnat s minulostí a se skrytými ranami a mindráky
 5. Žít podle očekávaní druhých (podle očekávání Vašich známých, šéfa, rodiny, partnera, kamarádů atd.)

 

Na závěr posílám soupis trefných citátů a zamyšlení http://www.svetuspesnych.cz/16-citatu-ze-sveta-uspesnych-ktere-posili-vasi-osobnost/ + jedno video z legendární hry MAFIA, které na konci dokonale shrnuje jednu velkou životní pravdu ZDE

(CITACE: „Rozhodně je dobrý mít pevný zásady a držet se jich – v manželství, v kriminále, ve válce – prostě vždycky a všude. Myslím, že důležitý je udržet ve věcech nějakou rovnováhu. Protože ten kdo chce od života příliš mnoho může ztratit úplně všechno a ten kdo chce od života zase moc málo, nemusí dostat vůbec nic“)

Vojtěch Skrzypek

Šéfredaktor, zakladatel Jenfit.cz

Mohlo by se vám líbit...