Hloh obecný- bylina s blahodárnými léčivými účinky

V dnešní moderní době prožívají svou renesanci byliny a řada dalších přírodních léčiv, poněvadž dokážou výrazně asistovat organismu při různých onemocněních a taky zejména působit jako důležitý zdroj jejich prevence. Hrdým zástupcem ze skupiny přírodních léčiv je také Hloh obecný.

Jak mi může pomoci?

O nejvýznamnějším využití hlohu můžeme hovořit v souvislosti s takřka všemi srdečními onemocněními. Tvrdí se, že dovede poměrně výrazným způsobem snižovat hladinu krevního tlaku i cholesterolu a prospívá celkové zdravé činnosti srdce. Také obsahuje antioxidanty, jenž působí pozitivním vlivem na prostupnost cév a pomáhá při ateroskleróze (u aterosklerózy dochází k usazování tukových částic v oběhové soustavě, což má za následek zhoršování prostupnosti cév). Hloh je také znám pro svou léčivou činnost při různých zažívacích potížích a bolestech břicha. Nicméně nutno dodat, že může mít i negativní účinek, obzvláště v kombinaci s anorganickými léčivy, proto užíváte-li nějaké léky, je vhodné se předem ujistit, zda vám hloh nepůsobí žádné nebezpečí.

Hloh a jeho produkty

S touto rostlinou se můžeme setkat na většině míst Evropy a její výskyt je i u nás značně vysoký, není tedy problém si její plody i listy vlastnoručně nasbírat a produkty z ní si doma sám připravit. Nejideálnější dobou pro sběr plodů hlohu je začátek října, kdy jsou právě dozrálé a tedy nejčerstvější. Veškeré jeho produkty jsou samozřejmě také dobře dostupné ve velkém množství obchodů se zdravou výživou.

Existuje řada možností užití této byliny, z nichž pravděpodobně nejaktraktivnější pro většinu lidí bude hlohový čaj, dále však potom také hlohový sirup, džem, či extrakt.

Autor: David Web, Foto: Wikipedia, Zdroj: Wikipedia

Mohlo by se vám líbit...