Dejte si do nosu aneb jak využít aromaterapii

Čich má nezastupitelné místo v našich životech; je zásadním činitelem evoluce. Ovlivňuje naše preference, působí na naše zdraví. Varuje před nebezpečím, rozpozná pach kouře či zkaženého jídla, dokážeme díky němu najít potravu (alespoň tedy naši předkové to dokázali). Ať chcete nebo ne, partnera jste si s největší pravděpodobností vybrali také na základě čichu. Je vítaným receptorem milých signálů – libá je nám vůně parfémů i vybraných protějšků, milujeme vůni jídla, kávy nebo čerstvě posečené trávy. Čich je zkrátka životně důležitou schopností pro přežití zvířat i lidí.

Ačkoli máme často tendenci jej náležitě nedocenit, vůně, pachy a naše schopnost je vnímat ovlivňují naše životy daleko víc, než si připouštíme. Mohou i léčit. Ne nadarmo se říká „jdi rovnou za nosem“ nebo „podle nosa poznáš kosa“.

Sláva čichu

Člověk je schopen detekovat asi 1 trilion pachů, a to jsme proti některým jiným božím stvořením úplní břídilové.

Leckoho také nepřekvapí, že ženy cítí lépe než muži. Kvalitněji pachy rozpoznáváme na jaře a v létě, či po cvičení. Ženy pak nejvíc bodují v těhotenství. Gravidní žena si s policejním bloodhoundem nezadá.

Čich velmi významně ovlivňuje chuť, až 80 % chutí je vlastně čichovými vjemy. Chuť je na čichu maximálně závislá. Bez čichu si po tmě pravděpodobně spletete brambor s cibulí. Některá jídla, rozumějte například levné prefabrikáty, musí být obohacena nejrůznějšími aromaty, abychom je vůbec pozřeli.

Čich úzce souvisí i s emocemi a pamětí, je nejsilnějším podněcovačem vzpomínek. Vůně si pamatujeme daleko nejlépe ze všech ostatních vjemů. Po roce si pach vybavíme až se 65% přesností, zatímco u ostatních vjemů si pamatujeme sotva polovinu už po čtvrt roce.

Je dokonce možné čichat pocity. Díky pachovým stopám v potu jsme schopni ucítit strach, vztek či sexuální nadšení.

Čtěte také:  Obličejová jóga - krásný obličej bez vrásek

V extrémních případech může čichová deprivace vést například k depresím. Čichová nedostatečnost může být také brzkým příznakem Parkinsona, Alzheimera nebo roztroušené sklerózy.

I zvířata mají své oblíbené vůně. Lvi rádi mátu, kočky si cení kozlíku lékařského, velbloudi neodmítnou tabák. Váš pes má samozřejmě nejraději vůni Vaši.

Lidé trpící chorobou s poetickým názvem anosmia nejsou schopni vnímat žádné vůně. O dost horší to ovšem mají jedinci s onemocněním cacosmia. Ti cítí jen špatné až nechutné pachy. Čerstvě upečený chléb jim například připomene zvratky.

Neohrnujte nos nad aromaterapií

Nyní nás tedy nepřekvapí, že bytí v dosahu nám libé vůně nás činí doslova šťastnými, a adekvátně je tomu i naopak. Toho (prvního) využívá aromaterapie. Potřebujete-li tedy trochu zvednout náladu, naladit atmosféru nebo podpořit klasickou léčbu při nemoci, vyberte vhodnou vůni a čichejte a čichejte! Aromaterapie je levná, příjemná a můžete si ji naordinovat sami. Pomůže s lecčíms – uleví od nachlazení, chřipky, migrény, nespavosti, pomůže při depresi či včelím bodnutí. Ideální je využití aromalamp a kvalitních esenciálních olejů. Můžete si ale dopřát i aromatickou masáž či vonnou horkou koupel, teplý zábal nebo jen zapálit vonnou svíčku. Kupujte ovšem výhradně kvalitní a zdravotně nezávadné produkty od prověřených výrobců. Ono naložit se do horké vody obohacené kdejakou „chemkou“ Vašemu zdraví příliš nepomůže, spíš si uženete migrénu.

Vůně pro zdraví

Pro relaxační účely či doprovodnou terapii k léčbě deprese zvolte bergamot, heřmánek, kadidlo, geranium, levandule, neroli, růži, santal či ylang ylang.

Myšlení Vám rozjasní a zbystří andělika, bazalka, kardamom, skořice, zázvor, peprmint, hřebíček a šalvěj.

Paměti prospěje jasmín, levandule, rozmarýn či citron.

Jako afrodiziakum při romantických chvilkách zafunguje jasmín, růže, santal, vanilka a ylang ylang.

Sebevědomí povzbudí kadidlo, jasmín, pačuli či santal.

Čtěte také:  Několik tipů pro opravdu kvalitní spánek

Smutek zjemní cypřiš, majoránka, rozmarýn, hřebíček, šalvěj a jedle.

Vzteku uleví ylang ylang, růže, pačuli, jasmín nebo heřmánek.

Nervozitu zklidní bergamot, cedr, cypřiš, yzop, majoránka, myrha, neroli, pomeranč, broskev, růže geranium a fialky.

Vybavujete si při čtení konkrétní vůně?

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...