Osm činností, které Vás udrží fit i při každodenní práci u počítače

Nekonečné vyřizování e-mailů, vkládání dat do kontingenčních tabulek, psaní textů, tvorba grafů.. Práce kancelářských krys je překvapivě vysilující a pro lidský organismus náročná. Vyčerpává nás psychicky i fyzicky. Je velmi dobře zdokumentováno, jak celodenní práce  vsedě se zrakem upřeným na monitor podkopává naši fyzičku a zdraví obecně. Nenechte se prací zhuntovat, zdraví máte jen jedno. Negativním vlivům, jako je bolest krční páteře a zad, problémy s očima a podobné libůstky, můžete celkem úspěšně předcházet. Zkuste aplikovat doporučení odborníků.

Zdokonalte svou pracovní plochu

Je velmi důležité, v jaké pozici se nachází obrazovka počítače vůči Vašim očím. Hledíte-li soustavně příliš nízko či vysoko, přivodíte si bolest krční páteře i pocit suchých očí. K regulaci polohy monitoru použijte vhodný stojan nebo třeba stoh knih. Obrazovka by měla být umístěna mírně pod úrovní očí tak, abyste na ni shlíželi zhruba v desetistupňovém úhlu.

Nezapomínejte na tekutiny

Dostatečné doplňování tekutin je pro zdraví organismu zásadní. Voda nám dodává potřebnou energii, udržuje pokožku v dobrém stavu, podporuje hubnutí. Pravidelné pití ovšem člověka také donutí zvednout se čas od času od stolu a odskočit si, díky vodě si tudíž nevědomky protáhnete kosti!

Nastavte si budík a proskočte se

Na počítači nebo telefonu si nastavte budík na každou hodinku či dvě. Po příslušném zvonění vstaňte od stolu a projděte se po chodbě nebo alespoň kolem stolů a křesel v kanceláři.

Ignorujte výtahy

Pracujete-li nebo bydlíte ve vyšším patře, máte vlastně výhodu. Pokuste se ignorovat výtah tak často, jak to jen jde, a zdolávejte schody po vlastních. Pokud Vás práce nutí sedět za stolem každý den, měla by pro Vás být každá příležitost k pohybu vítanou změnou. Za každý krok navíc Vám pohybový aparát poděkuje. Rozproudíte krev a budete mít mnohem víc energie k vyřízení pracovních úkolů.

Čtěte také:  Jak vyčistit plíce

Cvičte v kanceláři

Samozřejmě diskrétně, pokud tedy zrovna nevyužíváte home-office. Nenutíme Vás tahat si do práce sadu činek a cvičící podložku. Zkuste provozovat alespoň jednoduché a nenápadné, přitom však efektivní cviky, které nevyžadují speciální vybavení. Postačí Vám pracovní stůl, židle a vlastní váha. Nezapomeňte na protahování.

Už žádné mžourání

Nekonečné luštění malých písmenek schovávajících se kdesi v monitoru Vás dříve než na vyšší pracovní pozici dovede do ordinace očního lékaře. Malé nastavení velikosti fontu, nevhodný jas monitoru a nedostatečné osvětlení jsou jedněmi z hlavních příčin únavy a bolesti hlavy, zarudlých očí i naskakování dioptrií. Písmo má být pohodlně čitelné, inspirujte se tedy u našich babiček a směle si velikost fontu nastavte tak, jak je Vám příjemné.

Mrkejte

Pro správné fungování očí je mrkání zásadní. Ani u monitorů by tomu nemělo být jinak. Pokud se ovšem v práci příliš koncentrujete (což samozřejmě nehaníme), s velkou pravděpodobností mrkání nevědomky trochu zanedbáváte. To opět způsobuje pocit suchých očí a našemu zraku škodí. Pokuste se soustředit a intenzitu mrkání zvyšujte.  Dodržujte také pravidlo 20-20-20. Tedy každých minut se zahleďte do dáli (vzdálenost se při tomto pravidle uvádí ve stopách, míněno je tím asi 6 metrů) po dobu 20 sekund.

Dopřejte zraku odpočinek

Ano, víme, jak je lákavé si po práci doma dopřát trochu relaxace, třeba na gauči u oblíbeného seriálu. Odpočinete si tak ale jen Vy, nikoli Vaše oči. Příliš časté zírání na monitor může vést k syndromu počítačového vidění, s tím se určitě seznámit nechcete. Jděte se raději projít, zajděte si na kávu do parku nebo i na pivo na terásku. Povídejte si přitom ale s kamarády z očí do očí, ne přes displeje chytrých telefonů!

Čtěte také:  Jak vypadá útok kočky a co dělat

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...