4+1 pokojových rostlin, které přežijí i v péči saharského poutníka

Když jsem se stěhovala do svého prvního bytu, spolu s účty a nábytkem se začaly v bytě rojit jako houby po dešti také pokojové rostliny. Spoustu rostlin. Od obou babiček, vášnivých zahrádkářek, jsme s partnerem dostali několik méně či více odolných rostlin, které sice interiér zkrášlovaly, ale za cenu pravidelné péče.

Po roce snažení udržet všechny rostliny alespoň na hranici života a smrti  mohu otevřeně říct, že skóre bylo navzdory veškerým pesimistickým očekáváním poměrně obdivuhodné. Z asi 10 kousků přežila polovina. Přestože jsem si říkala, že takové skóre není pro začátek špatné, přemýšlela jsem, zda by nebylo vhodnější vytvořit přece jen o trochu odolnější posádku.

A tak se taky stalo. Pokud také nemáte čas nebo náladu opečovávat všechny rostliny jako vlastní děti, ale zároveň si nedokážete představit prázdný byt ochuzen o tyto multifunkční dekorace, pak jistě oceníte následující tipy:

1.     Dracéna

Rostlina, která je vděčná za každé zalití, na druhou stranu se neurazí, když na ni na pár dnů až týdnů zapomenete. Navíc oceníte i její inteligentní systém – pokud jí voda už opravdu chybí, na důraz smutku jí poklesnou listy, Naopak, pokud ji budete věnovat patřičnou péči, oplatí vám to rychlým růstem.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/82/Dracena_in_vaso.jpg

2.     Aloe vera

Jestliže občas zabloudíte do mužského pekla s názvem drogerie, jistě si všimnete, kolik šamponů, kondicionérů, pleťových masek a jiných kosmetických zázraků se chlubí obsahem Aloe vera.

Aloe vera v sobě skrývá mnoho pozitivních účinků a mít tak jeden kousek doma určitě není k zahození. Nejenže tato zázračná rostlinka umí zmírnit následky oparu, ale také urychluje hojení ran, prospívá pleti a klidně si z ní můžete udělat i osvěžující limonádu.

Co je ale nejlepší, vzhledem k tomu, že se jedná o pouštní rostlinu, vodu po vás často vyžadovat nebude. Bez čeho však dlouho nepřežije, je dostatek světla a vzdušná půda.

www.pixabay.com

 

Čtěte také:  Recept: Velikonoční mazanec jako od babičky

3.     Fíkus benjamin

Kdo by doma neměl alespoň jeden fíkus? Asi se takových najde málokdo. Nejenže je okrasou celé místnosti, navíc totiž nevyžaduje ani nijak zvláštní péči. Vodu má sice rád, na druhou stranu nějakou dobu sucha také přežije. A pokud na něj zapomenete, upozorní na sebe pár žlutými lístky.

Vodu doplňujte pouze, když už je zemina zcela suchá – nesnáší přelití, vyžaduje poměrně dost světla a co opravdu nemůže vystát, jsou nadměrné povětrnostní podmínky. Sice se bavíme o pokojových rostlinách, takže o větru nemůže být řeč, ale vzpomeňte si na takový větrák v létě… Dodnes mě ze vzpomínky, jak můj nádherný vzrostlý fíkus přišel o téměř všechny listy, mrazí.

www.pixabay.com

4.     Tchynin jazyk

Možná právě díky své houževnatosti získala trefnou přezdívku “tchynin jazyk”. Na rozdíl od tchyně je však na údržbu velmi nenáročná – stačí jí zálivka 1-2x měsíčně a spokojí se jak se slunným místem, kde se jí vykreslí nádherné vzory na listech, tak i se stinným zákoutím.

A na závěr slíbený bonus: vánoční kaktus

Pokud přece jen vaše snahy o získání prvního místa v pěstitelské soutěži skončily nezdarem, ještě nemusíte zoufat. Zkuste vánoční kaktus. Nejenže ho nemusíte téměř vůbec zalívat, dokonce ani nepotřebuje sluneční paprsky – naopak, miluje spíše polostín.

Pokud se rozhodnete mu dopřát více pozornosti, pak vás potěší početnými květy a z obyčejné rostliny se promění na ozdobu vašeho interiéru.

www.pixabay.com

Autor textu: Vojtěch Novák; zdroj fotografie: Pixabay

Mohlo by se vám líbit...